„Jako malá jsem si mohla vybrat, jestli se stanu artistkou nebo krasojezdkyní. Zvolila jsem oboje. Spíš mě ale baví jezdit na koni,“ říká.

Marii Navrátilovou na Jesperovi mohou Prostějované vidět každý den až do neděle. Představení Cirkusu Humberto začínají v pět odpoledne, pouze v neděli ve dvě. Vstupenky jsou k dostání přímo na místě nebo v předprodeji u Prioru.

Jak dlouho se krasojízdě věnujete?

Od pěti let. V pěti jsem začala trénovat a od šesti vystupuji v manéži. Doufám, že u toho ještě dlouho zůstanu. Baví mě na tom všechno, ale nejlepší zážitek jsem měla, když jsem jela poprvé na Jesperovi (na snímku) a vše se nám povedlo.

Předpokládám, že trénujete každý den.

Ano. Musíme každý den. Je potřeba naučit se nové cviky. Samotné vystoupení trvá tak plus minus pět minut. Většinou vystupujeme jednou denně. Když ale vystupujeme pro školy, tak nejdříve v devět ráno a potom ještě v pět.

Jak vypadá váš běžný den?

Když ráno vstanu, musím se učit do školy. Potom jdu trénovat s koňmi. To ale rychle uteče a odpoledne se musím namalovat do hry. U koní ale strávím skoro celý den.

Jezdíte na všech koních?

To ne. Někteří jsou ještě příliš bujní. Letos jezdím na čtyřletém Jesperovi, ale loni jsem jezdila na bělouši.

Jak ho rozmazlujete?

Všelijak možně. Chodím s ním na procházky, dávám mu mrkev nebo kousek horalky. Jinak by měl nenechal na pokoji (smích).

Poznáte, když nemá Jesper dobrou náladu?

Poznám to, když přijdu do boxu a nekouká se na mě. Nálada se mu ale zlepší, jakmile se mu začnu věnovat. Strašně žárlí. Když jedu na druhém koni, tak na mě nejprve kouká a pak se uraženě otočí.

Máte i jiné koníčky?Krasojezdkyně Martina Navrátilová. Klikněte pro zvětšení

Počítač (smích). Moc času mi však na něho nezbývá. Baví mě i cestování, ale ne, když jedeme dvě stě nebo tisíc kilometrů.

Kde všude jste už byla?

Kromě České republiky také na Slovensku. Mimo to jsem asistovala tatínkovi ve Francii a v Německu. Většinou zůstáváme na jednom místě týden, někdy ale celý měsíc. I v Prostějově jsem už byla. Je to ovšem dávno a už si to nepamatuji.

Jak stíháte kombinovat cirkus se školou?

Dvakrát ročně mám zkoušky. V zimě chodím čtyři měsíce do školy a jinak to řeším přes počítač.

Co byste dělala, kdybyste nemohla být krasojezdkyní?

Nevím. Asi bych dělala u koní na ranči. V budoucnu bych si chtěla udělat jezdeckou školu.

JIŘÍ MOŽNÝ