Přestože nechybělo ani několik druhů slepic, právě králíci hráli prim a učarovali nejedno dítě, které s nadšením vyrazilo za jejich hlazením. U mnoha však děti neuspěly, naopak Asterix jim zcela vyšel vstříc.

"Asterix je tu každý rok. Má takovou povahu, že nekousne, neškrábne, nechá si cokoli líbit. Běhá volně a děti si s ním dělají co chtějí," prozradil chovatel zaměřující se právě na teddy králíky, Vlastimil Suchý. Jak dále prozradil, v areálu na Tyršově náměstí se jich tentokrát objevilo přes sto. "Letos jsme tu měli i s těmi na prodej asi sto dvacet králíčků. V expozici máme i belgické obry, kteří v dospělosti váží osm až devět kilo, takže jsou to opravdu macci," řekl k vystavovaným kouskům.Za mnohé pak jejich chovatelé dostali kolem čtvrté hodiny odměny. Mohli počítat s poháry, lahvemi něčeho dobrého či krmením pro zvířata. V jednom případě však chovatelka zabodovala ještě víc, než čekala: obdržela špalek. "Spíše je to z recese. Loni vyhrála v tombole kohouta, letos ve Slaným jsme zařídili, že vyhrála dalšího. Tady měla strach, že získá kohouta opět, tak tentokrát tedy špalek," usmívá se Vlastimil Suchý. Naopak výherkyně, Blanka FIlipiová, nejprve přijala výhru s rozpaky, až pak přišel smích.

"No co taky od Vlastíka čekat, on má sám lepší nápad," smála se chovatelka. Výstavu obohatila řadou zvířat, téměř desetinou z celkového počtu. "Mám jich tu dvanáct, jako vždycky. Doma jich mám čtyřicet," prozradila Filipiová. Kromě toho, že se během výstavy ona i další účastníci dobře bavili, třeba nad občerstvením či vzhledem chundelatých čtyřnožců, předseda organizace Josef Pálka řeší chmury. Chovatelů totiž podle jeho slov ubývá. "Nevypadá to růžově, jsme hlavně starší ročníky. Je nás tu sedmnáct, což je nejhorší počet za pětašedesát let existence. Místních je jen třetina," říká smutně muž. Těší ho alespoň, že se čas od času chovatelé mohou finančně spolehnout na některý úřad. Na sobotní výstavu tak přispěl třeba Olomoucký kraj.