Hlavní líčení potrvá tři dny. Na pondělí předseda senátu Petr Sušil nařídil výslech obžalované i svědků a předčítání znaleckých posudků. Jenom přečíst výčet zranění, která dívenka při brutálním útoku utrpěla po celém těle, trvalo zhruba dvanáct minut.

Třiadvacetiletá Alena Güntherová na svoji dceru zaútočila mimo jiné elektrickým kabelem a nůžkami. Nejprve jí zasadila desítky ran pěstí, možná i blíže neurčeným tupým předmětem do obličeje a hlavy, čímž ji způsobila tříštivé zlomeniny, výrony a zhmožděniny.

Rdousila, škrtila a bodala

„Docházelo k opakovanému bití do zraněných míst. Dále obžalovaná nezletilou rdousila rukama sevřenýma kolem krku, poté jí obtočila kolem krku prodlužovací elektrický kabel, kterým ji velmi intenzivně škrtila, a následně dívku nejméně šestnáctkrát bodla do oblasti obličeje, hrudníku a ramene,“ popsala státní zástupkyně Alice Ondrášková. Za příčinu úmrtí znalci označili vykrvácení vinou velkého množství bodnořezných ran, zejména pak těch v oblasti srdce.

Obžalovaná u soudu odmítla vypovídat, souhlasila však s přečtením výpovědí z přípravného řízení. Kriminalistům přiznala, že má dlouhodobé problémy se závislostí na alkoholu a drogách.

„Denně si dám asi dvě piva, o víkendech i něco tvrdšího. Třeba vodku, rum. Třikrát týdně užívám nitrožilně pervitin a dvakrát do měsíce kouřím marihuanu,“ svěřila se.

Pervitin dle svých slov užívala pravidelně od 16 do 19 let. Pak kvůli těhotenství na dva roky přestala, ale k droze se vrátila asi půl roku před vraždou, když se rozešla se svým přítelem. Navíc jí končila nájemní smlouva, náhradní bydlení neměla a společnosti poskytující půjčky dlužila 25 tisíc korun.

Právě pervitin sehrál v hrůzostrašném činu důležitou roli. Před půlnocí 13. srpna k sobě do bytu v přerovské Purkyňově ulici žena pozvala kamaráda. Když si spolu dali první dávku drogy, její dcera spala. K ránu kamarád vytáhl další várku pervitinu, sám si však tentokrát nedal. Holčička se mezitím probudila.

Sahala na ni chlupatá ruka

„Začala jsem cítit divné stavy, které jsem nikdy necítila. Měla jsem zmatek v hlavě a pak strach, že v bytě něco je, tak jsem chtěla s malou utéct,“ řekla Güntherová.

Z následného dění si pamatuje jen útržky. Například že na ni sáhla chlupatá ruka, kamarád už ale v bytě nebyl.

„Řeklo mi to, že už je čas a že půjdeme. Měla jsem zavřené oči a myslela, že to je čert nebo satan.“

Zmatenou, od krve špinavou ženu křičící něco o satanovi objevili sousedé ve sklepě a přivolali policii. Ta následně v jejím bytě našla zubožené tělo tříleté holčičky.

„Je mi to strašně líto. Nevím, jestli se s tím někdy smířím,“ vypověděla obžalovaná.

V soudní síni naslouchala se slzami v očích.

Případem se bude krajský soud zabývat i v úterý a ve středu, kdy může zaznít rozsudek. Mladé ženě hrozí patnáct až dvacet let vězení, výjimečně i doživotí.