Společnost ČEZ ráno hlásila desítky tisíc domácností bez proudu, výpadek se týkal zejména Olomoucka a Přerovska.

„Za poruchu mohlo počasí, podařilo se ji odstranit během šesti minut. U našich odběratelů v této oblasti jsou již dodávky obnovené,“ řekl mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

Rozsáhlý výpadek z pondělního rána byl podobný tomu ze začátku září. Tehdy vítr uvolnil informační cedulku z rozvodny v Prosenicích u Přerova, kus kovové destičky posléze způsobil ve dvou okresech několikaminutový zkrat.

Vítr komplikoval situaci i během dopoledne a odpoledne. Po 15. hodině nemělo elektřinu zhruba 200 domácností na Šumpersku, další přibyly na Olomoucku.

Ilustrační foto
Cyklista v Plumlově nadýchal skoro 5 promile!

„Situace je špatná zejména v okolí Svojanova a Bezděkova. Část poruch by mělo být odstraněno do 16. hodiny, zbytek během odpoledne,“ ujistil Sobol.

Vlivem silného větru však může docházet k dalším výpadkům.

Hasiči v celém kraji do 15. hodiny registrovali přes třicet výjezdů. Nejčastěji šlo o popadané stromy na silnicích.

Ulomené větve komplikovaly dopravu i na kolejích, se zpožděním desítky minut museli počítat například cestující ve Stražisku na Konicku nebo mezi Olomoucí a Štěpánovem.

„V Tovačově vítr shrnul plechovou střechu z budovy. Jelikož hrozilo, že spadne na silnici, hasiči ji pomocí výškové techniky vrátili zpět a zajistili dřevěnými latěmi. Plechy na budovách byly poškozeny i v dalších třech případech,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová.

V České Vsi na Jesenicku museli odstraňovat strom z drátů vysokého napětí.

Výstraha meteorologů před silným větrem v Olomouckém kraji platí do 19. hodiny, situace se může v průběhu dne změnit. 

Požár rodinného domku v Plumlově - 27. 9. 2019
V Plumlově plameny pohltily rodinný domek, škoda 3 miliony