Domov sester s kaplí je dílem architekta Eduarda Žáčka z roku 1933. Budova jednoho ze strůjců moderní podoby Prostějova by měla být podle Ivana Čecha zapsána na seznam Kulturních památek.

„Jsme skupina lidí, která využila své právo a podala tento námět," vysvětlil své kroky Ivan Čech. Návrh na toto zařazení dostalo Ministerstvo kultury už v říjnu loňského roku.

„Naše město je na oficiální památky chudé, a když jsem viděl, do jakého zmaru se ve vlastnictví kraje pomalu propadá tento objekt, dílo Eduarda Žáčka, dal jsem podnět odborníkům a spolu s nimi jsem se stal spoluautorem Návrhu na prohlášení památkou. Daleko větší díl práce však náleží architektovi Zakopalovi, který shledával původní plány, dokresloval chybějící části a oba jsme hledali dobové fotografie tak, aby byl návrh co nejkompletnější," říká Ivan Čech.

Příliš mnoho náhod, myslí si Ivan Čech

Tento návrh navíc 28. ledna všemi hlasy podpořila také komise Národního památkového ústavu v Olomouci. Ve stejný den se objevilo na webových stránkách města Prostějova vyhlášení záměru kraje o prodeji této budovy, ale slovo kulturní památka v něm nikde není.

„My jsme vůbec neměli povědomí o tom, že přišel návrh na zařazení domu mezi kulturní památky. Stojí za tím občanská iniciativa, také proto tato informace nebyla zveřejněna," vysvětlovala tisková mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.

„Z logiky věci v jakém stavu památka je, by bylo zbytečné kraj informovat. Zaměstnává řadu odborníků, a jsou to obecně rychle zjistitelná fakta. Nicméně žádost leží na Ministerstvu kultury od října minulého roku, začala se projednávat v lednu – a hle najednou – po tolika letech, kdy kraj objekt vlastnil – jej náhle chce prodat. V detektivce by zaznělo asi něco jako „příliš mnoho náhod"," myslí si Ivan Čech.

Zájemce budeme včas informovat, zní z Kraje

Nezveřejnění informace o procesu zařazení Domova sester do seznamu kulturních památek by mohlo být pro budoucího majitele budovy nepříjemným překvapením.

„V tomto případě neví kupující, že je velká pravděpodobnost připsání budovy na seznam Kulturních památek, což je pro majitele takové nemovitosti velké břemeno. Tím, že by nebyla tato skutečnost uveřejněna, mohl by být kupující podveden," upozornila starostka Držovic Blanka Kolečkářová, která jako krajská zastupitelka sedí i v komisy pro majetkové záležitosti Olomouckého kraje.

Kraj, který byl už kontaktován Ministerstvem kultury, teprve teď začíná celou situaci řešit, přitom závěrečný termín odeslání nabídek na odkup domu je už 29. března.

„My zájemce budeme samozřejmě včas informovat. Opakuji, že jsme tuto informaci dřív vůbec neměli," zdůraznila krajská mluvčí Kamila Navrátilová.

Čech: Proti takovému odprodejí protestuji

Ivan Čech ale snahu Olomouckého kraje o prodej nemovitosti moc nechápe a protestuje proti ní: „Proti odprodeji, jak je uveřejněn v záměru kraje, protestuji. Tento svůj protest jsem jim také oficiálně vyjádřil. Kraj by se neměl zbavovat objektů této kvality a měl by pro ně hledat využití – oslovit odbornou i laickou veřejnost. A že městu Prostějov v oblasti kultury leccos chybí je pravdou. A kraj by měl pečovat o rozkvět celého kraje, nikoliv jen vybraných partií. A pokud opravdu musí objekt prodat, tak až poté, co bude rozhodnuto, že jde o památku a kritéria budou samozřejmě jiná. Zde je vidět opravdu podivný spěch."

Olomoucký kraj momentálně zpracovává písemné vyjádření k podnětu na žádost Ministerstva kultury.

„Teď se tím zabývají jednotlivé krajské odbory. My pak musíme čekat, až nás ministerstvo osloví jako majitele nemovitosti. Vyjádřit se k začlenění této budovy mezi kulturní památky zatím nemůžeme, protože nemáme žádné podklady. Až na jejich základě se bude rozhodovat," dodala krajská mluvčí.