Dvoumilionovou dotaci na projektovou dokumentaci na novou hasičskou stanici v Prostějově schválili krajští radní na posledním zasedání v minulém týdnu.

„Stávající základna už hasičům nevyhovuje, současné prostory neumožňují žádný rozvoj. Budova je přímo v zástavbě, sídlí tam také zdravotnická záchranná služba a není tam žádné volné místo, kde by bylo možné přistavět další prostory,“ popsal hejtman Ladislav Okleštěk.

Současná stanice už nevyhovuje

Prostějovská stanice pochází z 50. let minulého století a potřebám profesionálních hasičů už v mnoha ohledech nevyhovuje.

„V současnosti máme problém s garážováním naší techniky, prostory se tehdy stavěly pro výjezdové automobily jiných parametrů. Nyní můžeme ze stanice vyjíždět pouze jedinou branou a do jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Šatny a prostory pro výkon služby už také neodpovídají legislativním a hygienickým požadavkům,“ sdělila mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

"Na zelené louce"

Protože není možné v areálu vybudovat novou přístavbu ale ani přestavět současnou budovu kvůli vnitřnímu uspořádání, počítá se s výstavbou nového areálu takzvaně na zelené louce v Brněnské ulici. Ten by měl vyrůst během pěti let, při financování budou stěžejní dotace z Evropské unie. Projektová dokumentace se teprve bude zpracovávat, náklady na stavbu proto zatím nejsou vyčísleny.

„Plánujeme větší prostory pro techniku a moderní zázemí pro výkon státní správy, služby hasičů a jejich fyzickou, odbornou i praktickou přípravu,“ popsala záměry Lucie Balážová. Stanice zůstane ve stejné kategorii jako dosud, velikostně se bude shodovat s novou základnou v Přerově. Její součástí bude také výjezdové středisko zdravotnické záchranné služby. (mak)