Zároveň budou probíhat také zábavné akce pro veřejnost a školení pro starosty obcí celého kraje.

Olomoucký kraj vynaložil na novou kampaň a osvětu motivující občany k třídění milion korun. Letos je projekt nazvaný Třídění je tanec, jeho mediální tváří se stala populární tanečnice a vítězka prvního ročníku soutěže Star Dance Kristýna Coufalová.

„Další 4,2 milionu investovala do kampaně společnost EKO-KOM. Kromě 415 nových kontejnerů společně uspořádáme 11. září na Horním náměstí v Olomouci zábavný Odpadový den pro veřejnost," sdělila náměstkyně hejtmana Jitka Chalánková (KDU-ČSL).

„Po celý rok bude na trase Přerov-Prostějov-Olomouc jezdit speciálně označený bezbariérový autobus. Připravujeme rovněž semináře pro starosty a soutěž pro obce v separování odpadu,“ doplnila Chalánková.

V kraji se loni vytřídilo 4 572 tun plastů, 11 767 tun papíru, 6 178 tun skla a 153 tun nápojových kartonů. Olomoucký kraj spolupracuje se společností EKO-KOM na přípravě kampaní zaměřených na podporu třídění odpadů už čtyři roky. Během té doby se podařilo zvýšit počet kontejnerů v kraji o téměř pět tisíc kusů na současných dvanáct tisíc nádob.

„Od roku 2004 trojnásobně vzrostlo množství odpadu, které obyvatelé Olomouckého kraje vytřídí. Nyní se jedná o zhruba 64 kilogramů na osobu a rok.Víme, že mladá generace třídí hodně, rádi bychom do této aktivity zapojili také jejich rodiče a prarodiče,“ řekl Petr Balner ze společnosti EKO-KOM, která se zabývá shromažďováním a recyklací druhotných surovin.