Kovandu jsem poznal osobně. Přišel mi jako sympaťák. I Páleník má pověst příjemného člověka. Proč se právě oni dostali do střetu se zákonem?

„Čert ví, co vše se událo. Ukáže to až čas," krčí nad mou otázkou rameny bývalá novinářka Miluše Něničková, která s Kovandou i Páleníkem hovořila na mezinárodní akci před pár lety.

„Bylo to tehdy, když do střelnice v Hamrech přiletěl jordánský král," popsala.

Webové stránky 601. skupiny speciálních sil generála Moravce informují, že k útvaru zavítal Jeho Veličenstvo Abdulláh II. král Jordánského hašimovského království v rámci oficiální státní návštěvy České republiky v roce 2009. 

Jordánského monarchu doprovázel do areálu střelnice v Hamrech například tehdejší premiér Mirek Topolánek spolu s bývalým prvním náměstkem ministryně obrany Martinem Bartákem.

„Za přísných bezpečnostních opatření přivítali vzácného hosta ve výcvikovém zařízení 601.skss Hamry ředitel Vojenského zpravodajství generálmajor Ondrej Páleník, velitel 601.skss plukovník Milan Kovanda a místostarosta města Prostějova pan Miroslav Pišťák," sděluje web útvaru.

Vstřícní a příjemní. K novinám imunní

Na Miluši Něničkovou udělali Páleník i Kovanda dobrý dojem.

„Působili velmi pozitivně. Byli vstřícní a příjemní, ať už jsme psali, co jsme psali," uvedla.

Moje zkušenost ukazuje, že Milan Kovanda nebyl vůči textům v novinách zcela imunní. Před lety totiž k sobě pozval vedení Prostějovského deníku, aby řešil mé články o usedlíky odmítané hamerské střelnici. Mínil, že armádu poškozují.

Šéfredaktorovi jsem vysvětlil, že jako autor na schůzce být musím.

„Dobrý den, Radim Havlík," představil jsem se Kovandovi a stiskl mu dlaň.

Byl překvapený, že jsem dorazil. Přiznal mi s úsměvem, že má z novinářů strach. Reagoval jsem se smíchem, že mě naopak děsí vojáci.

Schůzka proběhla v uvolněné atmosféře. Kovanda vysvětlil svůj pohled na věc, já se snažil představit zájmy obyvatel, které hlučná armádní střelnice za humny obtěžuje.

Výsledek setkání? V reálu žádný. Hluk z armádních zbraní totiž v Hamrech neutichl.