Sousedské vztahy ve městě pálení listí zatím ve větší míře nenarušuje, podzim však bez kouře, ostrých slov a asistence strážníků určitě nebude.

„Když po létě otevřu okno, tak se můžu udusit,“ postěžoval si muž žijící poblíž zahrádkářské kolonie v Prostějově. „Musím si hlídat a rychle schovávat prádlo na šňůrách. „Vyperu ho, voní, ale po chvíli je načichlé kouřem,“ podotkla rozladěně mladá žena z téže lokality. Jak dodala, sousedé jsou často neomalení. Oba si nepřáli být jmenováni, prý by to mohlo jen zhoršit už tak napjaté sousedské vztahy.

„Pálení suchých rostlinných materiálů je povoleno od března do dubna a od října do listopadu,“ potvrdila vedoucí odboru životního prostředí
Martina Cetkovská. „Pokud je někdo na území města pálí jindy, dopouští se přestupkového jednání,“ uvedla vedoucí. Lidem za to může přestupková komise vyměřit pokutu až třicet tisíc korun.

Jak Cetkovská poznamenala, ani během povolených měsíců by občané neměli spalovat listí a trávu za nepříznivého větru a tlaku. Nesmí prý také zbytečně obtěžovat kouřem a zápachem sousedy. Před omezením doby pálení si lidé velmi často stěžovali na radnici.

„Pokud postižený oznámí, že mu vadí kouř a zápach i z povoleného spalování, pak se to může klasifikovat jako obtěžování nad míru obvyklou,“ řekla Cetkovská. Dodala přitom, že může následovat i občanskoprávní spor. Ten však provází komplikace spojené se složitostí prokazování míry pachu.

„Žádné přístroje na určení míry pachu totiž nejsou,“ podotkla Cetkovská.
Všechny obce mají ze zákona povinnost odebírat od svých obyvatel odpad vyjma stavební suti. Pálit listí a trávu tedy lidé vůbec nemusí.