Na zákaz koupání v plumlovské přehradě, který minulý týden vyhlásili prostějovští hygienici, neupozorňuje ani na jedné z pláží žádná informační cedule. Pracovníci prostějovské hygienické stanice o zákazu informovali začátkem minulého týdne sdělovací prostředky a úřady. Plavci přímo na přehradě se o něm ale nedozví.

Při posledním měření v nádrži bylo 290 tisíc buněk sinic na jeden mililitr vody, což je hodnota zhruba trojnásobně překračující hranici, při níž se obvykle vyhlašuje zákaz koupání.

„Někteří lidé o zákazu koupání v plumlovské přehradě nic netuší. O víkendu se v přehradě bez obav koupalo několik lidí. Když jsem je na zákaz upozorňoval, byli velice překvapení. Někteří o tom vůbec nevěděli, jiní ho nebrali v potaz,“ řekl starší rybář, který lovil na pláži u Valáška.

„Předpokládáme, že když je přehradní voda odpudivá už na pohled, tak se do ní nikdo neodváží,“ vyjádřila se pracovnice oddělení hygieny obecné a komunální v Prostějově Hana Jurová. „Nemáme povinnost dávat výstražné tabule k vodě,“ dodala Jurová.

„Jsem snad já majitel přehrady?“ reagoval s nadsázkou Jaroslav Střelák, předseda mikroregionu Plumlovsko, který nechal zpracovat projekt na čistou plumlovskou nádrž za asi milion tři sta tisíc korun. Podle něj jsou informační tabule záležitostí Plumlova a Mostkovic.

Plumlovský starosta Adolf Sušeň konstatoval, že instalace varovných cedulí je věcí Mostkovic. „Oni jsou vlastníky obou pláží na přehradě,“ uvedl.

Starosta Mostkovic Jan Dočkal se ohradil. „Leták s informacemi jsem už dal provozovateli pláže u Vrbiček, která je v našem katastru. My nemáme povinnost dávat na pláže žádné cedule. Informační leták z hygieny visí i na vývěsce obecního úřadu,“ poznamenal starosta.

Sinice mohou u člověka vyvolat vyrážku, zarudnutí očí nebo rýmu. Záleží na tom, jak je citlivý a jak dlouho ve vodě je. Podle toho, kolik a jakých toxinů se ze sinic do těla dostane, liší i reakce organismu. Od lehké akutní otravy spojené se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy, až po vážnější jaterní problémy.