Každý rok se vybírá dobrovolná hasičská jednotka, která projevila svou profesionalitu a maximální nasazení u nějaké mimořádné události. Minulý rok vaši jednotku nominovala odborná porota za zásah u požáru domova seniorů v Kostelci na Hané, při kterém se zranilo sedm lidí. S jakým zásahem jdete do soutěže letos?

Letos nás porota nominovala za pomoc u vážné dopravní nehody, která se stala v polovině ledna nedaleko Kostelce na Hané, kdy se osobní vlak srazil s dodávkou.

Už výjezdová SMS s prvotní informací nevěstila nic dobrého. Mladý řidič tehdy přehlédl na přejezdu drážní motorový vůz a vjel přímo pod něj. Síla nárazu byla natolik intenzivní, že se lokomotiva přední částí nadzvedla, vykolejila a vší vahou přistála na dodávku v místě, kde seděl řidič. A protože tahle několik tun vážící lokomotiva byla pěkně rozjetá, tak před sebou auto i s řidičem tlačila dalších dvě stě metrů. Čekal nás opravdu náročný zásah.

Přístup k řidiči byl značně omezený, s lokomotivou se kvůli její váze nedalo hnout a deformace auta byla natolik intenzivní, že i jakýkoliv pohyb s ní nepřipadal v první fázi zásahu vůbec v úvahu.

Rozběhl se boj o život řidiče, na řadu přišlo těžké vyprošťovací nářadí hasičů z Kostelce, kolegů z Prostějova i drážních hasičů z Přerova. O pacienta jsme se starali spolu se zdravotníky prostějovské záchranky. Skoro hodinu, krůček po krůčku, nebo spíš plech po plechu, jsme se probojovávali až na místo, kde byl řidič. Toho se podařilo vyprostit v kritickém stavu. V tu chvíli jsme nad „zubatou" vyhráli a těšil nás kus dobře odvedené práce. Radost netrvala dlouho. Ten mladý řidič o pár dní později v nemocnici zemřel.

I když případ neměl šťastný konec, porota vybrala tento zásah do finále.

Zásah byl provedený opravdu profesionálně, všechny složky Integrovaného záchranného systému spolu bezchybně spolupracovaly a udělaly vše pro záchranu zraněného. To byl i důvod, proč nás odborná porota vybrala a poslala do finále.

Proč jste k nominaci do soutěže Dobrovolní hasiči roku vybrali tento případ? Čím byl specifický?

Byla to asi nejzávažnější a největší nehoda, u které jsme pomáhali, ale především to byl zajímavý zásah z hlediska náročnosti. Nebyla to klasická nehoda, která se vyřeší za dvacet minut, ale toho kluka jsme museli stříhat ven

Co vás přimělo přihlásit se do soutěže i letos? Je to ten loňský úspěch?

Ano, víceméně je. Loňské druhé místo byl obrovský úspěch a o to víc by nás potěšil letošní postup.

Minulý rok jste skončili druzí mezi všemi jednotkami na severní Moravě, pomohl vám v něčem úspěch v soutěži?

V rámci města lidé vidí, že se něco děje, že něco děláme a že to děláme dobře, když jsme za to získali i ocenění.

Je to vidět i v rámci regionu, kdy jsme se dostali do podvědomí lidí.

Za druhé místo v soutěži Dobrovolní hasiči 2014 jste získali odměnu ve výši 35 tisíc korun. Co jste si za peníze pořídili?

Koupili jsme nový maják na auto. Letos kupujeme zánovní auto, tak bychom peníze použili na dovybavení auta. Největší bolestí však stále zůstává stará hasičská zbrojnice. Problém je, že část aut stojí jinde než u zbrojnice, takže se musíme na šatně převléknout a pak čekáme na cisternu. Město má snahu situaci řešit, ale je to hlavně o penězích. Na výstavbu nové zbrojnice bychom potřebovali minimálně patnáct milionů, ale to se ještě držíme při zemi. Je jasné, že bez dotací na to město nemá peníze.

Za poslední rok jste sice vyjížděli k méně případům, ale zato byly náročnější. Jezdili jste k závažnějším nehodám nebo k větším požárům. Jsou tyto zásahy psychicky náročnější?

Nad tím člověk nemůže přemýšlet, jinak by to nemohl dělat. Musíte se s tím srovnat, jinak to nejde. Je to o profesionalitě. Když člověk přijede k případu, musí fungovat a musí těm lidem pomoct. Nesmí začít stresovat a dělat chyby, protože tím by zraněným ještě víc ublížil. (ham)

Hlasování v anketě Dobrovolní hasiči roku končí 4. listopadu v poledne a lidé mohou dávat hlas prostřednictvím hlasovacího formuláře na webových stránkách a ti, kterým není líto šesti korun, mohou poslat i SMS ve tvaru: HASICImezeraJSM1na číslo 900 77 06.