„Letos tu bylo připravených takových čtyři sta padesát dýní na vyřezávání. No a na chuť tu byla polévka, cukroví nebo pomazánky z dýně," vyjmenoval organizátor akce Josef Marcián.

Děti však víc jak jídlo lákalo udělat si pravou podzimní výzdobu. Pomáhat museli i rodiče. „Já jsem tu jen jako dozor. Holkám pomáhám jen vydlabat vnitřek dýně," smál se Michal Barták, který vzal na slavnost dýni kromě ženy i své dvě dcery a jejich kamarádku. Jeho žena pak jen se smíchem dodala: „Na pomoc si holky vzaly hlavně maminku."

Takových rodin bylo v centru vidět hned několik a všichni pilně tvořili nejrůznější haloweenskou výzdobu. „No je to bomba, ale vnitřek dýně děsně smrdí," přiznal další z otců „dlabatelů" Jirka. Jeho syn Matěj byl však nadšený: „Je to tu moc dobré."

Nadšený byl i Josef Marcián: „Nejprve jsme se to rozhodli dělat oslavy dva dny a nyní už slavíme i třetí den. Letošní novinkou pak bylo dýňové pivo z místního pivovaru ve Lhotě pod Kosířem. K pivu jsme udělali v pátek večer veselici, byla tu hudba a narážel se i první sud dýňového piva. Bylo to skvělé."

Novinkou pro děti byla strašidelná jeskyně. Tam se malí dobrodruzi mohli setkat s nejrůznějšími nadpřirozenými bytostmi a samozřejmě ani tam nechyběly dýně. Pro děti bylo připravené také malování na obličej. Tváře dýňových nadšenců ale stejně většinou pokrývala oranžová barva.

Dýňové slavnosti Marciánovi pořádali letos už po čtvrté a lidí chodí stále víc. „Ze začátku chodilo míň lidí. Loni celá akce dostala velký rozměr, to byl taky důvod pro rozšíření na tři dny," vysvětloval manžel majitelky zahradnictví.

Josef Marcián také zavzpomínal, jak vznikla tato již tradiční kostelecká akce. „My jsme první začali dělat Vánoce v zahradnickém centru, letos to už bude patnáctý ročník. Pořád jsme nějak hledali pro každé roční období nějakou akci. Měli jsme otvírání jara, trvalkové léto. Pět let zpátky přišly do módy dýně a kamarád dělal dýňové slavnosti, dýňobraní, Halloween a podobně. Nás to inspirovalo a na podzim jsme se začali soustředit na dýně," nastínil zrod oblíbené akce Josef Marcián.