„Termín zahájení rekonstrukce komunikace na ulici Tyršova po Jakubské náměstí závisí na dokončení kanalizace. Teprve jej projednáváme, ale pokud půjde všechno podle plánu, chtěli bychom začít s opravami silnice na začátku května,“ potvrdil starosta obce Ladislav Hynek.

Obec plánuje opravit 350 metrů silnice včetně rekonstrukce mostu a vybudování autobusových zálivů, parkovacích stání a úprav chodníku. To se neobejde bez dopravních omezení.

„Silnice je už v hrozném stavu a chápu, že opravy se bez uzavírek neobejdou. Ale pokud to jde, tak se Kostelci raději vyhýbám,“ říká třicetiletý řidič Michal. Řidičům tedy nezbude nic jiného, než jako objížďku využít ulici Revoluční směrem na Lešany, na Konici se pak dostanou po Sportovní přes sídliště.

30 milionů na opravy

Oprava komunikace by měla stát téměř třicet milionů korun. Z obecní kasy poputuje 4,5 milionu korun, zbytek půjde z dotací Olomouckého kraje.

„Krajští radní schválili městu finanční příspěvek ve výši 24 milionů korun,“ potvrdil tiskový mluvčí krajského úřadu Ivo Heger.

Potřebná kanalizace

Stavba kanalizace, na jejíž dostavbu se nyní čeká, začala v obci minulý rok v srpnu a místní na ni čekali dlouhá léta. Část obce už kanalizaci má z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, ale dvě třetiny domácností dosud využívaly pouze septiky či trativody a na připojení ke kanalizační síti teprve čekají. Kanalizace by měla být hotová během dubna.

„Do konce března bychom měli dodělat výlepové a zemní práce a během dubna chceme dokončit povrchové a podkladové práce, abychom mohli hned začít s rekonstrukcí silnice,“ vysvětlil starosta obce.

Náklady na vybudování projektu převýší 200 milionů korun.

„Práce ještě pokračují, takže přesnou částku zatím nevíme. Plán je na 216 milionů,“ potvrdil starosta Hynek. Velkou část z těchto peněz pokryjí dotace.

„Pět milionů korun dostaneme z Olomouckého kraje, nějaké finance máme přislíbené od Státního fondu životního prostředí,“ vypočítal starosta. Část peněz půjde i z obecní kasy.

„Město si vzalo úvěr ve výši čtrnáct milionů korun,“ dodal František Hynek.

Stavební práce na kanalizaci se v těchto dnech přesunuly do ulice 8. května.