Voda se dostala lidem do sklepů a garáží a v Jeseníku ohrožovala kostel a muzeum. V Domašově uvázl autobus. Hasiči do 17. hodiny zasahovali u více než 50 událostí.

Po poledni se začala situace uklidňovat.

Od 15. hodiny již nedosahuje hladina Bělé ani prvního povodňového stupně. Hasiči zasahovali hlavně v Bělé pod Pradědem a v jejích místních částech a v Jeseníku. Obyvatele a jejich domy ohrožovala voda z rozvodněné Bělé.

Následky bleskové povodně v Bělé pod Pradědem - horním Domašově.
Bělá v Domašově brala cesty, podemílala dům

„Nejčastěji jsme čistili propustky, kanálové vpusti a mosty od naplavenin dřeva a dalšího materiálu a odčerpávali jsme vodu ze sklepů a garáží. Konkrétně přímo v Jeseníku voda ohrožovala Zámecké náměstí s místním kostelem a muzeem. Hasiči ve spolupráci s pohotovostní službou vodovodů a kanalizací vyčistili odtok, a tak zabránili průniku vody do obou budov,“ shrnula v neděli odpoledne mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Na ohrožená místa hasiči během dopoledne instalovali pytle s pískem. Vytvořili tím bariéry, aby nedošlo k zaplavení obytných částí jednotlivých objektů.

Kolem poledne se začala situace zklidňovat a po 13. hodině již došlo k poklesu vody v korytě.

Zdroj: Deník/Petr Krňávek

„Jednotky mohly zahájit odčerpávání vody z míst a domů, kde to umožnila aktuální situace. Využili jsme speciální čerpací kontejner, díky němuž jsme mohli v jednu chvíli nasadit do akce 12 výkonných čerpadel,“ vysvětlovala Lucie Balážová.

Hasiči ve spolupráci s majiteli toku zahájili úpravu koryta řeky. Povolán byl i Záchranný útvar z Hlučína se speciální těžkou technikou, která s úpravami pomůže.

„Vyčistili jsme také propustky, mosty a komunikace od naplavenin a bahna,“ informovala mluvčí.

Během dopoledne byl zaplavený asi kilometrový úsek na komunikaci z Bělé pod Pradědem do Jeseníku. Kvůli naplaveninám a bahnu byl průjezd velmi omezený.

„Linkový autobus zde uváznul a hasiči museli evakuovat dva cestující. Odpoledne byl pak úsek s opatrností průjezdný,“ informovala mluvčí hasičů.

Cyklověž v Šumperku v pátek 16. července.
Oblibou dotáhla stojany u nádraží, stále je však cyklověž v Šumperku poloprázdná

Celkově na Jesenicku zasahovalo k 17. hodině u 56 událostí 14 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Na likvidačních pracích se podílelo přes 70 hasičů.

„Kromě okolí Bělé pod Pradědem jsme vyjížděli také například do Mikulovic či Loučné nad Desnou, kde jsme čistili propustky a mosty. V Lipové-lázních jsme čerpali vodu ze zatopeného sklepa,“ dodala Lucie Balážová.

Povodňová bdělost do pondělního odpoledne

Od 15. hodiny již nedosahuje řeka Bělá na Jesenicku ani prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Na Jesenicku však platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu a povodňová pohotovost až do pondělní 10. hodiny.

„Do již nasyceného území z nočních bouřek, kdy spadlo až 90 milimetrů srážek, spadlo dalších 40 až 60 mm srážek za dvě hodiny. Došlo k výrazným vzestupům hladin vodních toků. V profilech Jeseník a Mikulovice na Bělé došlo k překročení 3. SPA. V nejbližší době očekáváme poklesy hladin. Ale vzhledem k nasycení území a očekávaným srážkám mohou toky opět stoupat k povodňovým stupňům,“ varoval ČHMÚ.