Základní škola je jedinou z osmnácti institucí, jejíž účetní závěrku radní na svém posledním jednání neschválili.

„Účetní závěrka neposkytuje věrný a poctivý obraz hospodaření školy. V některých případech jsme zjistili drobná pochybení, která jsme průběžně odstranili, ale u Základní školy na Dr. Horáka je pochybení natolik závažné, že jsme nemohli účetní závěrku schválit," potvrdil primátor města Miroslav Pišťák.

„Je to záležitost, která nás mrzí. Povinností každého ředitele je být nejen dobrým učitelem ve výchovném slova smyslu, ale i dobrým hospodářem," dodal prostějovský primátor.

Nesrovnalosti v účetnictví ukázaly podklady z kontrolní činnosti magistrátu, radnice proto nařídila mimořádnou hloubkovou kontrolu i audit a podala trestní oznámení na neznámého pachatele.

„Případ šetří policie, které průběžně dodáváme další doklady, a situace na škole dále sledujeme. Hloubková kontrola se blíží ke konci a do čtrnácti dnů bychom mohli mít v ruce výsledky," řekl Miroslav Pišťák.

Manko kvůli bazénu?

Účetní manko měla způsobit nadměrná spotřeba vody a jejího ohřevu pro školní bazén.

„V roce 2010 jsme ve škole namontovali nový solární systém a rozhodli jsme se, že přestaneme odebírat teplou vodu a pro potřeby bazénu si ji budeme ohřívat sami. Špatnou regulací vody do bazénu však vznikly vícenáklady na spotřebu plynu a vody, takže nyní máme dluh vůči Domovní správě. Ztráta je zhruba dva miliony korun," nechal se slyšet ředitel školy Ivan Pospíšil.

SOUVISEJÍCÍ: Dvoumilionové manko na ZŠ Dr. Horáka prověří policie. Výuku inspektoři

Opozičního zastupitele Aleše Matyáška (TOP 09) na mimořádném zasedání zajímalo, jak si škola vydělá na půjčku, kterou bude sanovat dvoumilionové manko.

O zavření školy neuvažujeme, říká primátor

„Takové vysvětlení vám nikdo nedá. Nevíme, k jakým poznatkům dojdou orgány činné v trestném řízení. Situace může být třeba ještě dramatická, ale nechci předjímat. Samozřejmě se budeme muset bavit o tom, jakým způsobem bude škola nadále financovaná. Dokud nebudou kontrolní zjištění uzavřená, tak nevíme, jak budeme postupovat dál," vyjádřil se Miroslav Pišťák a dodal, že město o zavření školy kvůli finančním problémům neuvažuje.

„Situaci musíme řešit, protože zavření školy si nemůžeme dovolit. Škola je ve městě potřebná a my ji nenecháme padnout," řekl primátor města.

Vedení radnice i ředitel školy ujišťují, že ekonomická situace se nijak nedotkne dětí ani učitelů. „Nedostatek financí se nijak nedotkne provozu školy, zaměstnanců ani žáků," řekl už dříve ředitel základní školy.

„Na mzdy učitelů a učební pomůcky dětí nemůže škola sáhnout, je to fixní platba," doplnila náměstkyně primátora Ivana Hemerková.

Zatímco na závěry hloubkové finanční kontroly se čeká, výsledky České školní inspekce, která prověřila úroveň výuky, jsou už známé a dělají škole dobrou vizitku. Podle inspektorů má škola nadstandardní úroveň výuky a profesionální pedagogický sbor.