Delegáti nominační konference mu dali důvěru o víkendu v Koutech nad Desnou.

„Radost nad tímto výsledkem je těžké vyjádřit stejně jako smutek. Jako fatalista problém s rozhodnutím konference nemám. Miloslavu Vlčkovi teď musíme pomoci uspět,“ řekl v pondělí předseda šumperské okresní organizace ČSSD Oldřich Svozil.

Pro Vlčka hlasovalo 39 z 59 delegátů. Konický rodák mimo jiné kandidáty porazil i Pavla Martínka, starostu Loučné nad Desnou.

„Martínek, který skončil za Vlčkem, by na post senátora byl také vhodná osoba,“ uvedl Svozil.

Vlček své zvolení nechtěl nijak komentovat. Podporu nejspíš získal nejen díky slibům o rozvoji regionu, ale také pro svoji dřívější pomoc adresovanou severu kraje.

„Musím objektivně říct, že pro region se Vlček snažil něco dělat. Možná víc, než naši někteří poslanci,“ prohlásil předseda šumperské ČSSD. Poukázal třeba na příspěvky získané Vlčkem pro Velké Losiny.

Starosta Velkých Losin Norbert Pfeffer, nestraník zvolený do pozice přes kandidátku ČSSD, si konkrétní pomoc ze strany dřívějšího předsedy poslanecké sněmovny včera nevybavil.

„Jsem zde v prvním volebním období. Nedokážu říct, jak nám pan Vlček pomohl,“ omlouval se.

Zvolení Vlčka jako regionální jedničky do senátních voleb byla pro něj nová informace.

„Beru to jako fakt, stranického dění se neúčastním,“ dodal.

Půjčka, která mu zlomila vaz

Předsedovi šumperské okresní organizace ČSSD Oldřichu Svozilovi se nelíbí, jak média informují o Vlčkových dřívějších prohřešcích.

„Už ve dvou novinách jsem četl, že prý měl vracet milion a půl v igelitce. Ano, Vlček udělal blbost, ale soud jej očistil, což nám prokázal,“ řekl.

Finanční půjčka donutila loni na jaře Vlčka položit poslanecký mandát.

„Vážený pane doktore, všichni, komu jsem kdy pomohl, se na mě vy…, nutně potřebuji půjčit milion sto tisíc korun,“ požádal Vlček v roce 2005 esemeskou Zdeňka Klapku.

Advokát politikovi zatelefonoval nazpátek a řekl mu, ať zavolá sekretářce a sdělí jí číslo účtu.

„Půjčka mi pak byla v hotovosti vrácena,“ popsal ve vyjádření adresovaném Prostějovskému deníku Klapka. Politik se měl takto provinit proti zákonu o praní špinavých peněz.

Rašková Vlčkův návrat vítá

Prostějovská místostarostka Alena Rašková (ČSSD) vítá Vlčkův pokus o návrat do vrcholné politiky.

„Jsem tomu ráda. Pro lidi toho udělal strašně moc,“ prohlásila. Věří, že se Vlčkovi podaří pomoci severu kraje, který dlouhodobě bojuje s vysokou nezaměstnaností.

„Senátor má sice v obecné rovině omezené možnosti, ale panu Vlčkovi mohou pomoci jeho široké známosti,“ vysvětlila.

Na dotaz, proč Miloslav Vlček nejde do boje o senátní křeslo za Prostějovsko, místostarostka Rašková odpověděla: „Vím, že by proti naší senátorce Božence Sekaninové nikdy nešel. To by bylo proti jeho přesvědčení.“

Starostové si Vlčka chválí

Starostové obcí z Prostějovska mají Vlčka v oblibě.

„Je to slušný člověk. Když mohl, tak nám pomohl,“ prohlásil o Miloslavu Vlčkovi bezpartijní šéf Mikroregionu Protivanovsko a starosta městyse Protivanov Karel Trnečka. Připomněl, že Vlček obci pomohl získat dotaci na rekonstrukci školy.

Šéf Mikroregionu Plumlovsko a krumsínský starosta Jaroslav Střelák (Nezávislí demokraté) hovořil o Miloslavu Vlčkovi podobně.

„Znám ho od doby, kdy v devadesátých letech vstoupil do politiky. Vnímám ho jako člověka, který se snažil lidem pomoci, vycházel jim vstříc,“ vyjádřil se Střelák.

Předseda Mikroregionu Němčicko a starosta Mořic Jaroslav Knap přiznal: „Zaskočila mě spousta toho negativního, co se o panu Vlčkovi napsalo. Říkal jsem si, proboha, vždyť já ho znám úplně jinak,“ řekl Knap.

Co nyní Miloslava Vlčka živí a kde žije?

Kandidát ČSSD do senátních voleb, které budou na Jesenicku za rok, na otázku v úterý neodpověděl – nezvedal telefon. Obchodní rejstřík uvádí, že Miloslav Vlček s trvalým bydlištěm v Konici je členem dozorčí rady firmy Cíl, akciová společnost v Praze, se sídlem v Lidovém domě.

SOUVISEJÍCÍ

Vlček končí ve vrcholné politice

Miloslav Vlček končí i na konické radnici

Vlček odstoupil, ČSSD v kraji vede lékař Vomáčka