Dopoledne lákala na náměstí diváky šermířská skupina Eques tempus z nedaleké Ochoze.

„Potěšilo mě, že když jsme se chystali, přijížděla auta a lidí přibývalo. Než jsme se po vystoupení sbalili, už jich byla zase polovička pryč. Takže si myslím, že hodně návštěvníků přijelo speciálně na naše vystoupení a to nás samozřejmě těší,“ pochválil si konické trhy Martin Žilka, jeden ze šermířů.

Jejich vystoupení skončilo po půl jedenácté, další část programu pak začínala ve tři hodiny odpoledne. Do té doby se náměstí prakticky vylidnilo.

„Je to hrozně dlouhá pauza, všichni jedou domů a my tady pak zbůhdarma mrzneme. Kdyby alespoň vystupovaly třeba děti z lidušky, přece jen by někdo přišel,“ řekla jedna z žen a zmrzle podupávala za prodejním pultíkem.

Měla však alespoň možnost zahřát se punčem. Avšak řidič, který do Konice přijel autem zoufale bloudil mezi stánky s medovinou či svařákem a marně hledal něco teplého k napití.

Nakonec však přece jen našel. Jediný nealkoholický čaj prodávali v otevřených vratech do průjezdu zástupci občanského sdružení Konická zájmová agentura, zkráceně KOZA. Medovina i punč byly k dostání samozřejmě také.

„Je to pro nás jedna z mála možností příjmu. Nežijeme z dotací, tak si takhle vy¨děláváme na svoji činnost. Část peněz z výdělku jde na letní tábor pro děti, zbytek pak na další aktivity, které pořádáme, například podzimní uspávání broučků,“ uvedla členka sdružení Jana Šimíková.

Koupí punče tak lidé například podpořili i amatérské divadlo, které v Konici slaví velké úspěchy a jehož herci jsou i členové sdružení KOZA.

„Ale teď už máme vážně naspěch, musíme vařit do zásoby, nebo pak nebudeme stíhat. Za chvíli nebude na náměstí k hnutí,“ ukončila příjemný rozhovor Jana Šimíková.

Měla pravdu. Vystoupení Báry Basikové i ohňostroj sledovaly stovky nadšených diváků.