„V současné době sbíráme podklady pro nový územní plán pro město Konice. Mimo jiné se v něm zabýváme také možnostmi, jak upravit dopravu na křižovatce v místní části Vyšehrad,“ uvedl starosta Konice Jaroslav Mazur.

Zmíněná křižovatka v poměrně málo přehledném úseku svádí komunikace od Prostějova a Olomouce. Přestože řidiči jedoucí po vedlejší silnici od Prostějova kvůli kopečku zahlédnou auta ve směru od Olomouce na poslední chvíli, k dopravním nehodám zde nedochází.

„Z pohledu policistů tato křižovatka nebezpečná není. Řidiči si zde dávají pozor, v posledních dvou letech tu k žádné dopravní nehodě nedošlo,“ poznamenala mluvčí prostějovských policistů Alena Nedělníková.
Stejného názoru jsou i místní obyvatelé. Naposledy se zde střetla dvě auta v roce 2004. Nehoda se tehdy obešla bez zranění jen s malou hmotnou škodou.

„Křižovatku na Vyšehradě znám dobře. Jezdíme tudy pravidelně ke známým na chatu. Vždycky si raději zastavím, jako by tam byla stopka, abych měla čas podívat se až na kopec,“ prohlásila Marcela Kalábová z Prostějova. Jednou z neoficiálních návrhů, jak usměrnit dopravu na křižovatce, byla změna přednosti v jízdě. Auta jedoucí z Olomouce by tak přišla o výsadu jet po hlavní silnici, což by v zimě mohlo přinést potíže zvláště kamionům. Na sněhu by nemusely dobrzdit.

Další možností by bylo vybudování kruhového objezdu. Jeden rondel u v Konici stojí a z hlediska dopravy se osvědčil. „Po opravě komunikací navazujících na křižovatku ulic Husova a Jiráskova se automobilová doprava v této části města sice zrychlila, ale vybudováním rondelu se opět zpomalila. Zvýšila se bezpečnost provozu a zlepšila průjezdnost vozidel od Šubířova,“ vysvětlil vedoucí odboru dopravy v Konici Vítězslav Procházka.

Podstatně víc než nepřehledná křižovatka ale v současné době komplikují dopravu v Konici plánované opravy místních komunikací. Do poloviny září bude pro automobilovou dopravu uzavřena část Vrchlického ulice. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicí 9. května, pro nákladní vozy je objízdná trasa stanovená přes obce Ladín a Ponikev.