Konice se svým okolím patří k oblastem s nejvyšší mírou nezaměstnanosti na Prostějovsku. Místní obyvatelé musejí za prácí často dojíždět. Například do Prostějova.

Velkou ránou pro zdejší region bylo zrušení výrobny Oděvního podniku Prostějov. O místo na konci loňského října přišlo dvě stě lidí.
Představitelé města se proto do Konice snaží nalákat nové investory.

V letošním roce by měl jeden z nich postavit za městem lisovnu rostlinných olejů. Ta by místním měla nabídnout třicet, výhledově až padesát nových pracovních příležitostí.

„Najít zaměstnání v Konici je velmi těžké. Lidé musí většinou dojíždět do Jevíčka, kde je fabrika na airbagy nebo do Prostějova. To je ale velmi daleko. S firmou, která u nás plánuje rozjet výrobu olejů, to vyšlo, ale pořád se snažíme do města přilákat další investory. Je to ale velmi složité,“ konstatoval konický místostarosta František Novák.

„O bývalou výrobnu OP měla třeba zájem jedna firma, bohužel se však s majitelem objektu nedohodla. Mnohem jednodušší by bylo, kdybychom firmám mohli nabídnout nějaké prostory či pozemky, ty ale bohužel nemáme,“ řekl Novák.

Problémem, který hraje podstatnou roli, je také špatná dopravní obslužnost v regionu. „Pracuji v Jevíčku. Kdybych nevlastnila auto, neměla bych se do práce jak dostat. Do okolních vesnic jsou tak špatné spoje, že lidem v podstatě nezbývá nic jiného, než být na podpoře,“ vyjádřila svůj názor Jana Kalicová z Konice.

Konický region za ostatními zaostává. V červnu tu byla míra nezaměstnanosti 5,86 %, zatímco na Němčicku 4,94% a na Protivanovsku 3,16%. V Prostějově pak činila 4,53%.

„Na Konicku je nyní sedmdesát volných pracovních míst. Uplatnění by mohly najít především švadleny a šičky. Zájem ze strany zaměstnavatelů je také o kuchaře a číšníky,“ sdělil mluvčí prostějovského úřadu práce Adolf Tomandl.