Už příští rok by měla stát v Konici nová lisovna rostlinných olejů. „Velmi intenzivně s investory jednáme. Záleží nám na tom, aby lidé z Konice našli uplatnění přímo v místě bydliště, což bylo doposud velmi složité. Většina pracujících musí do zaměstnání dojíždět do Prostějova, Jevíčka nebo do Litovle,“ řekl starosta města Jaroslav Mazur.

Podle něho je další problém v dopravní obslužnosti. Lidé, kteří chtějí pracovat například v Jevíčku, musí do zaměstnání dojíždět vlastním vozidlem, protože se nemohou spolehnout na autobusy.

Představitelé města se do Konice snaží nalákat další investory. Jejich úsilí ale vázne na nedostatku volných parcel k výstavbě průmyslových objektů. „Přimět k výstavbě investory by bylo mnohem jednoduší, kdybychom jim mohli pozemky nabídnout a oni je nemuseli složitě odkupovat od soukromníků. Bohužel parcely nemáme,“ sdělil Mazur.

V regionu patří Konice mezi města s nejvyšší mírou nezaměstnanosti. Tu by mohli investoři s volnými pracovními místy snížit. V Prostějově byla v dubnu míra nezaměstnanosti 5,1. V Konici pak bylo na úřadu práce evidovaných téměř pět set uchazečů a míra nezaměstnanosti činila 7,2. „Míra nezaměstnanosti sice klesá, ale Konice si stále drží vyšší čísla,“ sdělila Libuše Vrlíková z prostějovského Úřadu práce.