„Je to neuvěřitelné. Konice nemá od neděle čekárnu, cestující tu nenajdou ani záchody,“ vrtí hlavou místní muž z domku poblíž trati.

Na internetových stránkách města Konice visí už několik dnů strohá zpráva krajského centra osobní dopravy Českých drah: „Z důvodu neefektivního provozu bude výdejna jízdenek na železniční zastávce Konice od 11. prosince trvale uzavřena, přičemž bude neobsazenou zastávkou.“

Dráhy ubezpečují, že cestující nastupující v Konici odbaví průvodčí bez manipulační přirážky.

„To je hezké, ale kde si ulevíme, když budeme čekat na vlak a přijde to na nás?“ ptali se dělníci, kteří v úterý pracovali nedaleko nádraží.

Zdevastovaná bývalá budova

Novou zastávku v Konici nechaly České dráhy vybudovat na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Do té staré, která stojí přes koleje, se nastěhovala romská rodina. Ze sklepa si udělala žumpu, říkají místní.

Romové před časem zmizeli. Barák je opuštěný, má rozbitá okna, omítky i podlahu. Čeká stejný osud i novou stanici?

„Žije zde železničář s rodinou a v jedné z místností přespávají strojvedoucí, kteří v Konici nechávají přes noc vlaky,“ vysvětluje soused a odhaduje, že čekárnu a záchody zavřely dráhy kvůli vandalům a bezdomovcům.

„Podívejte se, jak je to tu všechno postříkané spreji,“ ukazuje na všudypřítomné graffiti.

Jiřina Kličková z Konice vidí důvod jinde. „Zavření zastávky se moc nedivím. Vlak naplní jen školáci a jinak vagony bývají poloprázdné. Dál za Konici už jezdí jen hrstka lidí,“ podotýká.

„Lidé byli zvyklí čekat na spoj v drážní budově. Že se už nebudou moci ohřát, vidím jako jedinou nevýhodu,“ vyjádřila se.

Do Dzbele ni krok dále

Zrušená výdejna v Konici není jedinou změnou, s níž České dráhy o víkendu vyrukovaly. Zatímco dříve jezdily vlaky až do Chornic, nyní strojvedoucí nesvezou cestující dál než do Dzbele.

„Jsem houbař a jezdívám do Nectavského údolí. Dřív jsem sedl v Prostějově v osm ráno na vlak a za hodinu a půl byl v lese. Teď musím v Prostějově před osmou na autobus, dvakrát přestoupit a do Nectavy se dostanu až o čtvrt na jedenáct,“ srovnává rozezleně Pavel Klemsa z Prostějova. Je prý rád, že má auto.

„V dnešní době mě přijde benzin skoro stejně draho jako cesta hromadnou dopravou. A hlavně, ušetřím hodiny času,“ poukazuje.