Prostějovská mluvčí Jana Gáborová nyní paní Líbu a všechny ostatní zahrádkáře ve městě vyzývá, aby městu odpověděli na anketní otázku, zda si budou chtít od radnice bezplatně půjčovat sběrné nádoby na bioodpad a kompostéry.

„Odpovědi prosím zasílejte do šestého května na adresu informace@prostejov.eu nebo volejte na bezplatnou linku 800 900 001,“ vzkázala mluvčí usedlíkům.

Dodala, že město, nabídne i pravidelný svoz těchto sběrných nádob.

„Zvláštní poplatek za svoz nebudeme stanovovat, protože je již zahrnut v poplatku za komunální odpad,“ zdůraznila Jana Gáborová s tím, že město chce, aby se kompostéry a nádoby na bioodpad objevily v rodinné zástavbě se zahrádkami.

„Do ankety určitě napíšu, tu sběrnou nádobu chci. Třídím už plasty a sklo, teď bych dávala do speciálního kontejneru i trávu a listí,“ těší se Líba.

O nádoby na biodpad je zájemNádoby na biodpad

Její odpověď bude jednou z mnoha. „Hned v úterý, krátce po zveřejnění ankety, nám napsalo deset Prostějovanů. Všichni námi nabízené řešení ukládání zeleného odpadu uvítali,“ sdělila Gáborová.

Prostějovský místostarosta Pavel Drmola informoval, že město chce na nákup nádob na bioodpad a kompostérů získat státní dotace z Operačního programu životní prostředí.

„O kolik peněz budeme žádat a na jaké finance celý akce přijde, zatím nevíme. Záleží totiž jen na poptávce ze strany obyvatel města,“ konstatoval s tím, že pokud se radnici podaří dotaci získat, spustí sběr zeleného odpadu už letos. Pokud bude nedostatek peněz v obecní pokladně k tomu dojde až příští rok.

Plastové a s dvojitým dnem

Drmola přiblížil, jak budou nádoby na bioodpad vypadat: „Jsou z plastu a poměrně robustní, s dvojitým dnem. Je to proto, aby z nich neunikal zápach z rozkládajících se rostlinných zbytků.“ Obdobně budou řešeny i kompostéry.

Nádoby na zelené zbytky dostanou ty domácnosti se zahradami, jež o ně požádají. Komunální odpad pak budou dál ukládat do klasických popelnic, ten drobnější rostlinný už poputuje do speciálních nádob.

„Chceme, aby je měli lidé za ploty a na ulicích se objevovaly jen v časech svozu. Předejdeme tak, aby se v nich neobjevovaly věci, jež do nich nepatří,“ uzavřel prostějovský místostarosta.