Nepomáhají ani zásahy městské policie, která se snaží výtržnosti a nepořádek na zastávce řešit. Po dlouhodobých stížnostech místních to však vypadá, že by mohlo dojít ke změně. Do konce letošního roku město plánuje přístřešek strhnout a nahradit ho moderní prosklenou zastávkou.

„Problémy s bezdomovci tu začaly od zřízení azylového domu za městem. Tam je nepřijmou, pokud jsou opilí, takže jim nezbývá nic jiného, než se vrátit a pochopitelně si to táhnou Určickou ulicí," popsal situaci jeden z místních obyvatel Milan Dančák.Zdevastovanou autobusovou zastávku na Určické ulici si oblíbili bezdomovci.

„Začali se stahovat na zastávku a od té doby tu je jenom samý nepořádek. Nejhorší je, že hází na naše pozemky odpadky a výkaly, které musíme uklízet. Nedá se říct, že by tu policie nic nedělala. Ale hned po jejich odjezdu se pokaždé ti lidé vrátí a všechno začne nanovo," dodal Milan Dančák.

Kdo za to může?

„Pravidelně tu u nás pod okny vídám bezdomovkyni, jak nám močí na pozemek. Když na ni křiknu, ať toho nechá, tak se ohradí, že ona za to prý nemůže. A kdo teda?" postěžovala si obyvatelka přilehlého domu Jarmila Svobodová.

„Je opravdu nejvyšší čas něco s tím udělat. Hyzdí nám to tu okolí, které je jinak moc pěkné. Většina domů je hezky pospravovaná a z toho všeho tady každého do oka uhodí takový hnus," míní Jarmila Svobodová.

„Tu zastávku by měli srovnat se zemí buldozerem. Ať tady raději není nic. Podle mě žádná prosklená zastávka nic nevyřeší. Akorát bude víc vidět, jak tu vykonávají své fyzické potřeby," dodal Jaromír Bláha.

Vykážou je, vrátí se

Problémy s opilými bezdomovci připouští i městská policie.

„Hlášení o výtržnostech v této lokalitě čas od času máme. Za posledních několik měsíců jsme sice nedostali žádné hlášení, ale problémy s opilými bezdomovci tu jsou. Neštěstím je, že i když je naši strážníci z místa zastávky vykážou, tak se do stejného místa za chvíli zase vrátí," uvedla mluvčí městské policie Jana Adámková.

Obyvatelům Určické ulice však možná svítá na lepší časy. Po pravidelných stížnostech, které na město chodily po několik let, to vypadá, že bude zastávce hrůzy konec.

„Plánujeme odstranit stávající přístřešek a nahradit ho nový. Stavbu nové zastávky chceme stihnout do konce letošního roku," sdělila mluvčí magistrátu Jana Gáborová.

„O problému s případnými opilci v zastávce je městská policie informována. Hlídková služba bude věnovat tomuto místu více pozornosti. V případě, že by zde došlo k narušování veřejného pořádku, je potřeba ihned volat na linku 156," dodala Jana Gáborová. 

Autorka: ROMANA SOUKUPOVÁ