Trasa povede kolem části frekventované výpadovky na Brno. Právě po ní musejí nyní projíždět cyklisté mezi Žešovem a Prostějovem. V hustém provozu jim hrozí i smrt.

„Stavbu vítám. Věřím, že se brzy podaří dokončit celou trasu," řekl Petr Odehnal, předseda osadního výboru prostějovské městské části Žešov.

Odehnal zdůraznil, že nynější cesta po silnici je pro cyklisty velmi nebezpečná.

„Stal se tam už i smrťák. Cyklisté si stěžují, že je tlakové vlny z projíždějících kamionů strhávají z vozovky do příkopů," přiblížil šéf žešovského osadního výboru.

Předpokládané náklady? 6,6 milionů

Mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová informovala, že radní schválili zahájení zadávacího řízení veřejné zakázky na výstavbu stezky pro cyklisty Prostějov – Žešov na svém úterním zasedání. Zakázku město vysoutěží formou zjednodušeného podlimitního řízení. Jde o akci v předpokládané výši 6,6 milionů korun.

Kompletní trasu pro cyklisty projíždějící mezi Žešovem a Prostějovem magistrát zatím stavět nemůže.

„Pro takovou akci dosud nemáme vykoupeny všechny potřebné pozemky," vysvětlil náměstek Zdeněk Fišer s dovětkem, že někteří ze spolumajitelů dotčených parcel žijí v zahraničí.

Na první části cyklostezky mezi Prostějovem a Žešovem začali stavbaři pracovat v roce 2009. Vede mezi rondelem a hřbitovem v Brněnské ulici. Letos se trasa protáhne do poloviny kopce na Žešov. Pak bude nejspíš na dvě etapy pokračovat až do zmíněné městské části. Výhledově se plánuje vést cyklostezku z Žešova do Výšovic a pak na jih – na Němčicko.