V Suchém to v posledních měsících vypadalo jako v Kocourkově. Za uplynulý rok a půl tam v polovině dubna obyvatelé již potřetí volili zastupitelstvo své obce. Po prvních volbách totiž odstoupila trojice zastupitelů po několika měsících kvůli problémům starosty Pavla Žilky s alkoholem.

Fiaskem skončily i druhé volby. Zastupitelé rezignovali hned po nich. Protože se nedomluvili, kdo obec povede. Třetí volby s 63,61 procenty získaných hlasů na celé čáře vyhrálo sdružení SNK Suchý. Dostali šest ze sedmi možných mandátů.

Obyvatelé věří, že jejich obec už konečně čekají lepší časy.

„Dříve jsem bývala i členkou národních výborů, ale dnes již politiku kvůli svému vyššímu věku tolik nesleduji. Přesto mi ale neuniklo, co se v obci dělo. Bylo to tady hodně divoké a všem v okolí jsme byli jen pro ostudu. Snad už se ti, co volby vyhráli, mezi sebou domluví. Jsou tam převážně mladí lidé. Věřím, že se budou snažit udělat pro Suchý spoustu pozitivních věcí," uvedla Marie Kovářová.

V úterý skončila desetidenní lhůta, dokdy bylo možné napadnout výsledky voleb u Krajského soudu v Brně.

„Nebyla podána žádná žaloba. Volby jsou tak platné," sdělila mluvčí soudu Simona Tesařová.

Ze zákona tak musí dosavadní vedení obce do patnácti dnů svolat ustavující zastupitelstvo.

„V pondělí druhého května vyvěsím termín na úřední desku u obecního úřadu a také na webové stránky obce. Pak to nabude právní moci. Minimálně sedm dní by měl být termín zveřejněný. Předpokládám, že ustavující zastupitelstvo se bude konat nejspíš v neděli osmého května. Samozřejmě se s ostatními domluvím tak, aby jim to vyhovovalo," sdělil v úterý odpoledne dosavadní starosta Pavel Žilka.

Chci si dát do pořádku své zdraví, říká Žilka

Ze tří nezávislých kandidátů, kteří ve volbách kandidovali, získal nejméně hlasů. Podpořilo jej 5,04 procenta voličů. Již dříve uvedl, že před časem pracoval jako mistr ve výrobě filmů pro průmyslové fotografie v Hradci Králové a bývalý zaměstnavatel jej musí ze zákona přijmout.

„Momentálně jsem v Hradci, nebudu ale blíže specifikovat, za jakým účelem. Na ustavující zastupitelstvo do Suchého samozřejmě přijedu a novému starostovi předám svou funkci," upřesnil Žilka. Doplnil, že pak si chce od politiky odpočinout a dát si do pořádku své zdraví.

Určitě se domluvíme, tvrdí vítěz voleb

Lídr vítězného sdružení SNK Suchý Jakub Hlubinka ujistil, že nové vedení obce již bude na ustavujícím zastupitelstvu zvoleno.

„Určitě se domluvíme. V našem sdružení jsou lidé, kteří mají jednotné představy o tom, jakým směrem naši obec vést. Čeká nás spousta práce. Předně musíme vše připravit na letní sezonu, z které má obec příjmy. Z dlouhodobějších plánů máme v úmyslu například opravit sokolovnu nebo zajistit nové stavební pozemky," přiblížil Hlubinka.

Byl jedničkou na kandidátce a ve volbách skončil třetí. Ambice dělat starostu podle svých slov nemá.

„Kdokoliv z nově zvolených kandidátů bude v pozici starosty pro Suchý přínosem. Na druhou stranu, když mi ostatní projeví důvěru, tak mi nebude dělat problém tuto funkci vzít. I s tím jsem do voleb šel, že tuto odpovědnost přijmu. Máme připravené nějaké možnosti, ale detaily si necháme až na zastupitelstvo," uvedl Hlubinka.

Druhé z kandidujících sdružení, SNK Pro Suchý, se s 20,28 procenty umístilo na druhém místě. Mandát získala pouze Petra Kočvarová. Lídr sdružení Jaroslav Staněk se do zastupitelstva nedostal.