Prolomí letitou smůlu? V posledních deseti letech patří koně ze Srdéčka vždy k širším favoritům největšího českého dostihu. Vítězství ale stále nepřichází a když už ano, tak přijde diskvalifikace…

Uznávaného trenéra však rány osudu neodradily a znovu jde do boje. V Pardubicích se o víkendu představí hned deset koní z jeho stájí, z toho dva v hlavním závodě.

Říjnový dostihový víkend přiláká do metropole východních Čech tradičně desetitisíce lidí. Velká pardubická je zkrátka pojem. Na tento závod se koně připravují dlouhodobě, posledních čtrnáct dnů se pak už spíše ladí forma.

Máme svůj systém, kterému věříme

"Každý trenér to má trochu jinak. My Na Srdéčku máme také svůj systém, kterému věříme. S koňmi se pracuje celý rok. Posledních čtrnáct dnů děláme takové tři lepší práce, objemové a rychlostní. Hlavní je ale aby koně odpočívali a nešli do dostihu unavení," říká Stanislav Popelka

"Každý kůň může mít v sezoně několik vrcholů. My to ale máme tak, že maximální vrchol je na podzim v Pardubicích. Nechceme koně utavit, naším cílem je, aby jejich forma gradovala právě na těchto největších dostizích," dodává Popelka.

Stretton má srdce bojovníka

Široká veřejnost se zajímá hlavně o hlavní závod Velkou pardubickou. Vysoko hodnoceným koněm je devítiletý Stretton, jenž doběhl loni třetí. Na Srdéčku trénuje první sezonu.

"Je to kůň, který se v práci moc nepřetrhne, raději se pošetří. Když je ale závod, tak závodí. Má srdce bojovníka a to je dobře," hodnotí jednoho z favoritů Stanislav Popelka. Druhým do party je sedmiletý Mahony, jenž absolvuje ve Velké premiéru.

"Máme ho tu druhou sezonu. Loni nám udělal radost, když se mu podařilo vyhrát Cenu Labe, která byla velmi silně obsazená. Ukázal co umí, proto jsme ho už od jara připravovali na Velkou. Uvidíme jestli na tak dlouhý závod bude mít, to nepoznáme, dokud to nevyzkoušíme," zdráhá se tipovat trenér Popelka a dodává: "Kvalifikace absolvoval ale velice slušně."

V sedlech zahraniční žokejové

Oba koně budou sedlat zahraniční žokejové. "Strettona bude jezdit Thomas Garner z Anglie. Absolvoval s ním úspěšně Velkou loni. Během sezony ale na něm neseděl, uvidí se tak po roce," informoval Popelka a přešel k Mahonymu.

"Tam bylo více možností. Předběžně jsme byli domluvení s Markem Stromským, ale on preferoval Hegnuse. Při neúčasti Hegnuse si pak vybral Sztorma. My jsme se tedy rozhodli pro Švéda Niklase Lovéna." Právě švédský žokej už Mahonyho zná, stejně jako má velké zkušenosti s pardubickým závodištěm.

"Niklas jezdí v Pardubicích pravidelně. Zná to tam."

Hattrick z Ceny Labe?

O tom, že Na Srdéčku umí koně připravit právě pro Pardubice, svědčí i výsledky z předchozích let. Například ve druhém největším dostihu Ceně Labe, slavili koňáci z Prostějovska dva poslední vítěze.

"Bylo by hezké mít hattrick," uculil se Popelka, při vzpomínce na loňského vítěze Mahonyho a jeho předchůdce Vicodyho. Letos je do Ceny Labe přihlášen odchovanec hvozdecké stáje Lombargini a je favoritem. Navíc ho pojede nejlepší český žokej Jan Faltejsek.

"Honza si s ním rozumí. Někteří jezdci o něm trousili, že je to nebezpečný kůň. Pokud se mu ale vyhoví, tak pracuje. Honza když na něm seděl, tak nebyl horší než třetí. Až letos poprvé upadli, ale Honza říkal, že to byla jeho chyba," popsal vztah koně a jezdce trenér Popelka, který dodává: "Lombargini navíc kurz Ceny Labe zná. Máme tam ale ještě Marcuse Aureliuse, což je také výborný kůň, který letos dosahoval slušných výsledků."

Jak to nakonec všechno dopadne, se dozvíme v neděli odpoledne. Hlavní závod Velká pardubická steeplechase odstartuje v 16.40 hodin a přihlášeno je do něj 21 koní a vítěz získá 2 miliony korun Loňské vítězství obhajuje Tzigane Du Berlais. Cena Labe pět minut před patnáctou hodinou. Horkým želízkem v ohni je v Ceně Vltavy také Imphal, další kůň ze Srdéčka.