Za výtěžek z koncertu pořídí organizace Post Bellum zdravotnický materiál, neprůstřelné vesty, helmy, vysílačky a drony pro zvýšení bezpečnosti obránců Ukrajiny.

S iniciativou na uspořádání charitativního koncertu přišel v průběhu uplynulého víkendu písničkář Karel Plíhal.

„V sobotu ráno jsme se dívali na depresivní televizní zprávy o Ukrajině a řešili jsme, jak pomoci. Došlo mi, že nejlépe pomohu tím, čím se už čtyřicet let živím. Obvolal jsem kamarády a kolegy a rozhodli jsme se uspořádat koncert. K Olomouci a zdejšímu divadlu mám silný vztah. Strávil jsem tady většinu života, navíc mám město spojené se sovětskou okupací, kterou jsem jako malý zažil. Jsem rád, že se koncert povedlo domluvit, snad se nám výtěžkem podaří pomoct dobré věci,“ sdělil Karel Plíhal.

Sbírka pro Ukrajinu. Ilustrační foto
Město Olomouc vyhlásilo sbírku pro Ukrajinu. Co a kam nosit?

Moravské divadlo už v uplynulém týdnu symbolicky podpořilo nedotknutelnost území států nasvícením budovy barvami ukrajinské vlajky. V pátek před začátkem představení Nabucco zazněla v hledišti ukrajinská hymna. Nyní se vedení divadla rozhodlo kromě symbolické podpory také aktivně pomáhat.

„Moravské divadlo se rozhodlo pomoci mimo jiné formou charitativního koncertu. Naše díky patří Karlu Plíhalovi za genezi koncertu a skvělou iniciativu, statutárnímu městu Olomouc děkujeme za flexibilní a rychlou spolupráci,“ uvedl ředitel divadla David Gerneš.

Koncert se uskuteční v neděli 6. března od 20 hodin v Moravském divadle Olomouc.

Vstupenky v hodnotě 500 a tisíc korun budou v prodeji od úterý 1. března od 12 hodin v pokladně a na webu divadla.

Večerem bude provázet herečka Ivana Plíhalová.

Ubytovací zařízení v Oskavě poskytne zázemí desítkám válečných uprchlíků, 27. února 2022
Tsunami solidarity na Olomoucku, takto lidé chystají ubytování pro uprchlíky

"Zlo máme za zadkem"

Kromě Karla Plíhala vystoupí také písničkáři Jaroslav Samson Lenk, Xindl X, dvojice Karel Holas a František Černý z kapely Čechomor, Matěj Plíhal a kapela Mňága a Žďorp.

„Přijali jsme Karlovo pozvání a jsme moc rádi, že můžeme něco udělat pro dobrou věc. Zahrajeme akustický set a pár písniček s Karlem i s Čechomorem. Věřím, že to bude skvělý večer a že všichni společně trošku přispějeme ke zdaru naší věci. Zlo už máme za zadkem,“ shrnul lídr kapely Petr Fiala.

Výtěžek z charitativního koncertu poputuje společnosti Post Bellum, která za něj pořídí zdravotnický materiál a vybavení určené pro obránce Ukrajiny.

„V tuto chvíli se snažíme co nejvíce pomoci ukrajinským vojákům na bojištích. Nakupujeme helmy a ochranné vesty, rukavice, vysílačky, drony s nočním viděním a další neútočné vybavení pro zvýšení bezpečnosti pro kluky, z nichž jsou ze dne na den vojáci. Snažíme se vybavit je tak, aby měli proti agresorovi šanci přežít. Dva konvoje s materiálem už odjely, další ještě budou vypraveny,“ informoval ředitel pobočky Paměť národa Střední Morava Petr Zavadil.