ČSSD, která před čtyřmi lety s 25 procenty volby vyhrála by opět měla vést primátorka Alena Rašková. Ta svou kandidaturu již před časem potvrdila v rozhovoru pro Deník. Letos devětašedesátiletá politička může být jedním z favoritů voleb v tradičně silné sociálnědemokratické baště. Vyzve ji však celá řada dalších osobností.

Jura: Změnil bych způsob rozdělování dotací

Jednou z nich je i náměstek hejtmana a bývalý trenér prostějovských fotbalistů František Jura.

"Přijal jsem kandidaturu, samozřejmě je těžké předpovědět, jak volby skončí, jak lidi rozdají karty," uvedl pro Deník Jura, s nímž se počítá coby s lídrem kandidátní listiny za ANO. Označení hlavních témat a cílů, s nimiž by šel do kampaně označil z důvodu možné dodatečné změny na kandidátce za předčasné.

Nicméně jeden svůj návrh přeci jen představil. "Určitě bych chtěl změnit způsob rozdělování dotací a to nejen do sportu. Inspirovat bych se nechal systémem zavedeným na kraji, protože ten funguje dobře," uvedl František Jura.

Kapounek: Nechceme, aby město ovládali zákulisní hráči

Piráti, kteří se společně se Zelenými představili před čtyřmi lety v roli černého koně voleb, už mají také jasno: do voleb půjdou v koalici. Ovšem oproti té předešlé bude pozměněná.

"Spolupracovat budeme třeba s TOP 09 a Alešem Matyáškem. Máme za sebou tři roky výborné spolupráce, shodneme se téměř na všem," zhodnotil koaliční budoucnost Petr Kapounek, předseda krajského sdružení Pirátů.

"Chceme zabránit tomu, aby město nadále ovládali zákulisní hráči. Zároveň z něj chceme udělat místo k životu pro všechny generace a také ho více lidem otevřít. Třeba s pomocí participativního rozpočtu," uvedl Petr Kapounek.

Piráti tak budou chtít nadále prosazovat, aby o části investic rozhodli v hlasování sami občané. Již dvakrát však byli v zastupitelstvu přehlasováni.

Matyášek: Cílem bude vyřešit Manthellan

Kandidaturu pak opět potvrdil právě i Aleš Matyášek, známý třeba kritikou záměru vedení města postavit v Prostějově pouze pětadvacetimetrový bazén.

"Cílem bude vyřešit Manthellan, také oprava Společenského domu či řešení rozšíření aquaparku. Rád bych také zařídil, aby město bylo k lidem přívětivější," sdělil Matyášek.

Kandidaturu pak potvrdila i Milada Sokolová z ODS, ovšem zatím nechtěla uvést, s jakými tématy ona sama, potažmo občanští demokraté do voleb půjdou.

Kousalovy vize

Sdílnější byl v tomhle směru naopak lidovec Petr Kousal.

"Rozhodli jsme se, že půjdeme do voleb sami, ne v rámci nějaké koalice. Místa na kandidátkách jsme pak dali i nestraníkům," uvedl Petr Kousal.

"Co se týká největších problémů, které by nové zastupitelstvo mělo řešit, jsou to situace kolem Manthellanu a v souvislosti s ní rekonstrukce Společenského domu. Dále je třeba dořešit bazén a Národní olympijské centrum či systém dotací," uvedl nynější zastupitel.