Rozmýšlela se, jestli jít k volbám do zastupitelstva. Nakonec však spolu s ostatními čekala před zasedací místnosti v domově důchodců na příjezd volební komise.Naděžda Surmová dlouho vybírala, koho pošle do prostějovského zastupitelstva

„Tatínek byl za minulého režimu zavřený, takže jsem politiku nenáviděla. Nechodím volit pravidelně a ani tentokrát jsem nevěděla, jestli mám jít. Také jsem se dlouho rozmýšlela, koho vyberu," svěřila se sedmaosmdesátiletá Naděžda Surmová, která sedm let žije v domově důchodců na Nerudově ulici v Prostějově.

Nakonec se rozhodla pro stranu, která v prostějovském zastupitelstvu zatím není.

O politice se jí moc mluvit nechce.

„Nepočítám, že se po volbách něco změní," vysvětluje vitální dáma, která raději stáčí řeč na svou velkou vášeň. A tou je cestování.

„Procestovala jsem celou Evropu, byla jsem i na Kubě, v Číně, v Kanadě i New Yorku. Když byl táta zavřený v koncentračním táboře, tak jsem řekla, že jedu za ním a vyjela jsem třeba do Švýcarska. Ráda bych se podívala i do Austrálie, ale to se mi už asi nepodaří," říká Naděžda Surmová a dodává, že ráda jezdí stopem.

„Před pár lety jsem tak procestovala Kubu. Mluvím anglicky i německy, tak nemám problém se domluvit. Stopuji i u nás, strach nemám," usmívá se.

Křížky napříč stranami

Jednadevade­sátiletý František Král z Prostějova šel k volbám poprvé před osmašedesáti lety, když mu bylo třiadvacet let, a od té doby nevynechal žádnou příležitost vhodit hlasovací lístek do volební urny.

Vybrat své favority do prostějovského zastupitelstva se rozhodl i nyní.

Ve druhém největším městě na Prostějovsku, v Kostelci na Hané, se dveře volební místnosti na staré základní škole málem nezavřely. Tak velký byl v sobotu dopoledne zájem voličů

„Určitě si tu možnost nenechám ujít. Vybírám jednak na základě zkušeností, jednak podle mého osobního názoru. Udělám pět až šest křížků napříč stranami, protože ty lidi osobně znám a vím, že jsou hodni důvěry, a zbytek hlasů dám jedné straně," vysvětlil svou strategii s tím, že zastupitelé by měli hájit především zájmy lidí, kteří ve městě žijí.

V Kostelci očekávají u uren polovinu voličů

Zhruba stejný zájem voličů jako při minulých komunálních volbách očekávají v Kostelci na Hané.

Před čtyřmi lety přišlo odvolit necelých čtyřicet osm procent lidí a předsedkyně volební komise Dana Blažková se domnívá, že letos se číslo příliš nezmění.

„Že přijde zhruba polovina voličů ke komunálním volbám, to je zde podle mě běžné," říká s tím, že do půl jedenácté v sobotu dopoledne svůj hlas do urny hodilo zhruba třicet sedm procent lidí.

Jedním z voličů, kteří přišli v sobotu dopoledne k urnám, byl i Jaroslav Kočí.

„Známe se tu a tak volím podle jmen. Bylo pro mě letos trochu těžší vybrat, komu to hodím," říká a dodává, že se výsledkem hlasování i činností nového zastupitelstva nechá překvapit.

Účast? V sobotu dopoledně někde už 50%, jinde pouhých 25 %

Druhý den mohou lidé hlasovat o nových podobách zastupitelstev měst a obcí. Zatímco někde této možnosti využila polovina voličů, jinde pouze necelá čtvrtina.

„K volbám přišlo 46 procent lidí. Dnes chodí více než včera, to jsme měli pouze dvacetiprocentní účast," uvedl v sobotu dopoledne Pavel Orálek, předseda volební komise na ZŠ Skálovo náměstí. Naopak o polovinu méně lidí přišlo na ZŠ Melantrichova.

„Lidí chodí málo, zatím jen 24 %," spočítal Petr Polák z volební komise.

Větší volební účast hlásí z menších měst a z obcí. V Kostelci na Hané dorazila více než třetina voličů, ve Ptenském Dvorku už vhodilo hlas do urny 55 % místních.

Ilustrační foto.