Volit lze v sobotu od 8 do 14 hodin.

Volby do zastupitelstva v regionu zatím příliš netáhnou. K volebním urnám dorazila v pátek jen zhruba pětina voličů.

Frmol neměli ani členové volební komise v Držovicích.

„Zatím přišlo odvolit 22 procent lidí. Uvidíme, jak to bude probíhat v sobotu," uvedla starostka obce Blanka Kolečkářová.

Prostějovská důchodkyně u voleb: Moravané volí podle tradice

S úderem páteční čtrnácté hodiny vstoupila do volební místnosti na Skálově náměstí v Prostějově první volička v podobě postarší dámy.

Při chůzi si sice musela pomáhat berlemi, to ji však od vhození hlasu do urny neodradilo.

„Chodím volit pravidelně a budu dokud mi slouží nohy. Vybírat jsem příliš nemusela. My z Moravy volíme podle tradice," říká Alena Špičáková, která už několik minut před otevřením volební místnosti stála v čele fronty, která se zde utvořila.V pátek ve čtrnáct hodin se otevřely dveře volebních místností také na Skálově náměstí. Zde se ještě před začátkem hlasování utvořila menší fronta, především starších voličů. Voliče občas mátlo přehození čísel místností s urnami.

---

V osmnácti šel do volební komise. Kvůli kamarádovi, říká mladík

Osmnáctiletý Libor Marča může jít letos poprvé k volbám. Zároveň si ale přibral ještě jednu premiéru. Stal se totiž členem volební komise na Skálově náměstí v Prostějově.

„Přemluvil mě kamarád, který pro změnu kandiduje. Myslím si, že se tu nudit nebudeme, o komunální volby bývá zájem," domnívá se a také tipuje výsledek klání.

„Tady ve městě je tradičně silná jedna strana. Myslím si, že na tom se nic nezmění ani letos," uvažuje Libor.

Svého favorita neprozradil.

---

Komisím s organizací voleb pomohou policisté

O víkendu si někteří prostějovští policisté volna neužijí. Už před otevřením volebních místností totiž společně s volebními komisemi dohlíželi na pořádek během klání.

„Za posledních pár let jsem o žádném narušení voleb v kraji neslyšela. Nesmíme ale nic podcenit," říká policejní mluvčí Marie Štrbáková a dodává, že kromě pořádku během voleb budou s komisemi policisté spolupracovat i při převozu výsledků.

„Máme ze zákona povinnost pomáhat při organizaci voleb," uzavírá Marie Štrbáková.

---

Jdu se najíst, pak se možná vrátím odvolitVolby v prostějovském domově důchodců na Nerudově ulici

Ve tři hodiny nervozita v domově důchodců v Nerudově ulici v Prostějově dosahuje vrcholu a někteří čekání na volební komisi vzdávají.

„Mám hlad, jdu se najíst a pak uvidím, jestli se vrátím," zvedá se z pohovky starší muž.

Paní na vozíčku rezignuje a vytahuje pletací jehle.

„Už jsem mohla mít kus hotový, zbytečně jsem ztratila čas. Nechtěla jsem být neslušná a plést před nimi, proto jsem vyčkávala," vysvětluje s úsměvem. Za půl hodiny, než vstoupí do dveří dvě slečny s volební urnou, stihne uplést pěkných pár řádek.

Další zajímavosti z voleb v domově důchodců čtěte u článku: Čekali, čekali, nakonec se volební komise v domově důchodců dočkali

---

Zatím pětina voličů

Volby do zastupitelstva v regionu zatím příliš netáhnou. K volebním urnám dorazila v pátek jen zhruba pětina voličů.

Frmol neměli ani členové volební komise v Držovicích.Volby do prostějovského zastupitelstva na Základní škole Melantrichova

„Zatím přišlo odvolit 22 procent lidí. Uvidíme, jak to bude probíhat v sobotu," uvedla starostka obce Blanka Kolečkářová. 

A Prostějov? To samé v bleděmodrém

„Přišlo zhruba dvacet procent voličů. Vzhledem k tomu, že se očekávala padesátiprocentní účast, je to zatím málo," potvrdil Pavel Orálek, předseda volební komise na ZŠ Skálovo náměstí.

Ani volební komise na Základní škole Melantrichova příliš moc práce neměly.

„Zatím přišlo 176 voličů, tedy necelých patnáct procent. Jsme z toho trošku překvapeni, protože o volby do zastupitelstva bývá jinak velký zájem," spočítal v pátek vpodvečer Petr Polák z volební komise.

---

Průběh voleb a sčítání výsledků na Prostějovsku sledujeme na naše webu. 

Ilustrační foto.

Kolik můžu rozdat hlasů (křížků)?

Každý volič má k dispozici tolik hlasů, kolik je členů zastupitelstva v dané obci. Např. pokud má město 22 členů zastupitelstva, volič může mezi kandidáty na hlasovacím lístku rozdělit celkem 22 hlasů.

Kolik máte k dispozici hlasů ve městech regionu (počet členů zastupitelstva)Prostějov 35
Konice 15
Plumlov 15
Němčice 15
Kostelec n.H. 15

Jak křížkovat?

Zakřížkovat konkrétní jména kandidátů je možné napříč mezi stranami. Lze tedy například na hlasovacím lístku vybrat tři kandidáty ze strany A, pět ze strany B a dva ze strany C. Opět platí, že lze takto rozdělit maximálně jen takový počet hlasů, kolik je v dané obci počet členů zastupitelstva.

Pokud zaškrtnete na hlasovacím lístku pouze jednu vybranou stranu, dáváte jí plný počet hlasů, kolik jich v dané obci máte k dispozici. Pozor! Není možné zaškrtnout více než jednu stranu, lístek by byl neplatný!

Lze také oba způsoby kombinovat. Tedy zaškrtnout jednu konkrétní stranu a dále vybrat mezi ostatními stranami konkrétní kandidáty. Zaškrtnuté straně se pak započítá zbývají počet hlasů (např. pokud má volič k dispozici 22 hlasů a vybere na hlasovacím lístku stranu A a po třech kandidátech ze dvou jiných stran B a C, dostane strana A celkem 16 hlasů, strana B 3 hlasy a strana C také 3 hlasy). 

Kdy je hlasovací lístek neplatný?

Pokud nezaškrtnete ani jednu stranu a ani jednoho kandidáta.

Pokud zaškrtnete více než jednu konkrétní stranu.

Pokud zaškrtnete více jednotlivých kandidátů, než je počet hlasů, které máte k dispozici. (Příklad: vaše město má 22 členů zastupitelstva, máte tedy k dispozici 22 hlasů. Jestliže na lístku zaškrtnete například 25 kandidátů, je lístek neplatný.) 

Kdy, kde a jak se volí senátor

V Olomouckém kraji se nyní vybírá senátor jen ve dvou obvodech:
- v obvodu v 66, zahrnující sever a západ Olomoucka (Litovelsko, Uničovsko, Šternbersko) a Zábřežsko
- v obvodu 63 zahrnující Přerovsko a Hranicko.

Hlasuje se ve stejných místnostech a termínech jako v komunálních volbách, tedy v pátek 10. a v sobotu 11. října.

Pokud některý z kanidátů nezíská v prvním kole tento víkend nadpoloviční počet hlasů, postupují dva kandidáti s nejvetším ziskem hlasů do druhého kola. To se bude konat za týden, tedy 17. a 18. října 2014.