Zatímco dříve museli v případě topení na tuhá paliva volat kominíka šestkrát ročně, od ledna 2011 stačí třikrát a u plynových topení pouze jednou.

„Pokud výkon nepřesáhne 50 kilowattů, smí si majitelé čistit komíny sami,“ potvrdil revizní technik Jozef Uhrín. Háček je v tom, že jednou za rok musí komín zkontrolovat atestovaný odborník se živnostenským oprávněním.

V minulosti vystavoval kominík jen stvrzenku, nově teď musí vyplňovat zprávu o kontrole spalinových cest.

„Účtujeme si za ni zhruba 360 korun, ale k tomu je třeba připočítat režijní náklady na cestu, které se odvíjí podle vzdálenosti a počítají se v řádech desítek korun,“ upřesnil Jozef Uhrín. Pokud kominík zjistí závady, musí je nahlásit stavebnímu úřadu, který nařídí odstranění.

Kominíci se shodují, že nové nařízení vlády nemá na množství zakázek vliv.

„Provádím kompletní kominické práce včetně revize komínů a autorizovaného měření spalovacích zdrojů a o práci rozhodně nouzi nemám,“ říká například Ludvík Kupčík z Pavlovic u Kojetína.

A co říkají na nařízení vlastníci nemovitostí?

Názory se různí.

„Jsem rád, že si komín můžu vyčistit sám. Stalo se mi už několikrát, že jsem měl objednaného kominíka, vzal si kvůli němu volno, a on vůbec nedorazil,“ tvrdí třiačtyřicetiletý Dušan, který žije v dvougeneračním domku.

Šestasedmsesátiletý Vladimír Dvorinský se naopak obává, že kominíci budou vydávat potvrzení jako na běžícím páse, aniž by komín vůbec viděli.

„Zase se na tom napakují úředníci, aniž by hnuli prstem,“ říká.

Pokud majitel nemovitosti podcení pravidelné kontroly a kvůli neudržovanému komínu vznikne požár, hrozí mu navíc pokuta za obecné ohrožení.

HANA MASAŘÍKOVÁ