„Dozvěděla jsem se, že se připravuje odstranění zeleně v prostoru před muzeem a likvidace smrků před radnicí. Ten, kdo to chystá, by si měl uvědomit, jak málo je v centru města stromů," vzkázala Zuzana Bartošová, členka kontrolního výboru města z opoziční KDU – ČSL.

Bartošová přiblížila, že před muzeem má dle projektu vzniknout plocha pro pořádání akcí. Proto prý musí tamní zeleň pryč.

„Nechápu, proč by na nově vzniklé ploše neměly být stromy. Vždyť se tam akce budou pořádat nejspíš ponejvíc v letní sezónu a stromy návštěvníkům poskytnou stín," sdělila členka kontrolního výboru.

Ohledně chystaného kácení smrků před radnicí Bartošová nabízí, ať je město využije jako živé vánoční stromy.

„Argument, že smrk na Hanou nepatří, nechápu. Podívejte se, kolik je jich třeba na Kosíři," uvedla.

Smrky pryč, listnáče zůstanou

Náměstkyně primátora Ivana Hemerková (ODS) potvrdila, že magistrát plánuje z plochy náměstí odstranit smrky. „Nepatří sem," prohlásila Hemerková a poukázala na skutečnost, že žádný ze smrků nelze využít pro vánoční strom. Jsou totiž vysázené blízko k sobě, což poznamenává jejich tvar.

Náměstkyně veřejnost ubezpečila, že listnaté stromy zůstanou na náměstí T.G. Masaryka zachovány. „A to s největší pravděpodobností i ty před muzeem," konstatovala.

Ohledně nových výsadeb na náměstí pak Ivana Hemerková uvedla, že připravují oku lahodící dosadby listnatých dřevin. „Stromů zde oproti stávajícímu stavu přibude," zdůraznila náměstkyně.

SOUVISEJÍCÍ: Jak bude vypadat náměstí T. G. M. v Prostějově po revitalizaci?

Pochybnosti o kvalitě projektu

Zuzaně Bartošové se však projekt úprav náměstí nezdá ani z pohledu jeho příprav. Míní totiž, že zde měl magistrát vypsat nové výběrové řízení.

„Jak jsem zjistila, oprášila se v této souvislosti čtyři roky stará studie. Žádná nová soutěž vypsána nebyla," řekla Bartošová. Zamýšlí se, že pokud by se do projektu zapojilo více architektů se zkušenostmi ve tomto směru s propojením se zahradními a sadovými architekty, třeba by přišli ještě na jinou myšlenku, než kterou město míní realizovat.

„Neposunul se snad trend tvorby náměstí za uplynulé čtyři roky dál?" ptá se Bartošová a upozorňuje, že třeba ve světě se preferuje při moderních řešeních více zeleně i vody – tedy například fontán.

Náměstek primátora Zdeněk Fišer (ČSSD) přiblížil, že projekt kompletních úprav náměstí pochází z let 2009 či 2010 a získal již stavební povolení.

„Vše bylo a je v rámci řízení konzultováno jak s odborníky z oblasti životního prostředí, tak například i památkové péče," poznamenal k tomu Fišer.

Magistrát nyní chystá dokumentaci úprav náměstí k žádosti o dotace. Akce má přijít na 25 milionů korun. Pokud se podaří peníze získat, pak plocha dostane novou dlažbu, zeleň i lavičky. Pokud město s žádostí neuspěje, podoba náměstí T.G. Masaryka v Prostějově zůstane stejná, jako dosud.