Žádost o přijetí do služebního poměru si v loňském roce na krajské policejní ředitelství podalo 466 lidí. Z tohoto počtu bylo vybráno 46 nových zaměstnanců.

Aktuálně je v Olomouckém kraji u policie volných přibližně 30 míst.

Uchazeči nejsou nijak omezeni věkem, musejí však mít dokončené středoškolské vzdělání s maturitou.

„Největší problémy při přijímacím řízení jim dělají testy fyzické zdatnosti a psychologické testy. Uchazeči by neměli podceňovat přípravu na testy fyzické zdatnosti. Stává se, že v nich neuspějí a nemohou pokračovat v přijímacím řízení," řekla vedoucí personálního oddělení Jana Trybulová.

Nástup? 15 820 Kč hrubého 

Úspěšní uchazeči procházejí měsíčním zaškolením ve Frýdku-Místku a pak stráví půl roku na policejních školách v Brně nebo v Holešově.

Dalších šest měsíců vykonávají praxi střídavě ve Frýdku-Místku a také na pracovišti, kam později nastoupí.

Nástupní mzda je u všech nových policistů stejná, dosahuje 15 820 korun hrubého.

„Po absolvování základní odborné přípravy se služební příjem zvyšuje přibližně na 20 tisíc korun hrubého. Policista má nárok na šest týdnů dovolené." sdělila personalistka Sylva Šálková.

Pestřejší náplň práce

Na olomouckou policejní služebnu ve Smetanově ulici je od června přijatý devětadvacetiletý Jindřich Křivohlávek. Ten až dosud pracoval u městské policie.

„Strážníka jsem dělal čtyři roky. Chtěl jsem ale už po té době mít pestřejší pracovní náplň co se týká projednávaných přestupků a trestných činů. Lákala mě také možností dalšího vzdělávání. U městské policie jsem neměl moc příležitostí dál se rozvíjet, u policie České republiky mám určitě větší možnosti postupu," poznamenal mladík.

Přijímací řízení zahrnuje:

– psychologické testy – celodenní vyšetření, vyplnění osobnostních dotazníků, uchazeči absolvují výkonové testy a účastní se řízeného rozhovoru s psychologem, výsledkem vyšetření je komplexní posouzení vhodnosti uchazeče do služby

– prověrka fyzické zdatnosti – člunkový běh, běh na tisíc metrů, celomotorický test a kliky (uchazeč musí zvládnout alespoň 18 kliků)

– komplexní zdravotní prohlídka – přísná zdravotní kritéria jsou zároveň prevencí před případným poškozením zdraví při náročné práci u policie, policisté mohou nosit dioptrické brýle nebo kontaktní čočky

Policistka byl sen, chci pomáhat
Řady policie v Olomouckém kraji rozšířila také Marcela Hanková z ProstějovaChci pomáhat lidem a dělat práci, na kterou budu hrdá. Tak šestadvacetiletá Marcela Hanková popisuje důvody, proč si před několika měsíci podala žádost o přijetí k policii České republiky.

Pracovat u policie chtěla sympatická dlouhovláska z Prostějova už od základní školy.

„Na střední školu jsem se proto rovnou hlásila na tu policejní. Bohužel bylo moc zájemců a já se tam nedostala. Vystudovala jsem sice úplně jinou střední školu, ale sen být policistkou jsem nevzdala. Do budoucna jsem počítala s tím, že si přihlášku k policii České republiky stejně jednou podám," popisuje.

Pracovala na sobě i po stránce fyzické, pravidelně sportovala a neustále si zlepšovala kondici. Ještě než ji pozvali k testům fyzické zdatnosti, vyzkoušela si, zda všechny požadované disciplíny a předepsané limity zvládne.

„Z fyzických testů jsem vůbec neměla strach, sportuji ráda a tak mi nedělal problémy běh ani kliky. Přihlášku jsem si podala loni v září, pak jsem postupně procházela výběrovým řízením a zhruba před třemi týdny mi oznámili, že jsem uspěla," řekla budoucí policistka.