„Tělesné proporce, a především pak výška, významně ovlivňují úspěšnost jedinců v mnoha sportovních odvětvích. Někde je výhodou menší vzrůst, jinde je to naopak. Výšku si člověk sice vybrat nemůže, ale sport nebo pozice v něm podle budoucí výšky v dospělosti ano," řekla Radka Miloševská, mluvčí společnosti Agel, která spravuje prostějovskou nemocnici.

Odborníci mohou mladým sportovcům podle analýzy rentgenových snímků kostí ruky určit, kolik budou měřit.

„Výška a tělesné proporce obecně hrají významnou roli při výběru vhodného sportu pro dítě, stejně jako ovlivňují i jeho úspěšnost. Tělo dítěte se ale rychle mění a děti, které jsou na prvním stupni základní školy mezi nejmenšími, mohou být v pubertě jedny z nejvyšších. Stejně je to i naopak. Při výběru sportu může být dobré znát a zohledňovat v dospělosti očekávanou výšku dítěte, kterou dnes umíme poměrně přesně určit pomocí spolehlivých medicínských postupů," vysvětlil vedoucí centra sportovní a preventivní medicíny Radim Šlachta.

Podle odborníků je nejspolehlivější metodou pro určení konečné výšky metoda nazvaná Tenner a Whitehouse.

„Spočívá v určení vývojových stádií a přiřazení číselného skóre z rentgenového snímku u dvaceti kostí ruky a zápěstí," vysvětlila Radka Miloševská a dodala, že vyšetření je bezbolestné a trvá jen několik minut. Na výsledek si pak musí malí sportovci týden počkat. Za vyšetření rodiče s dětmi zaplatí 970 korun a je potřeba se na něj objednat.