Přesto můžeme vidět, že na ně nyní lidé zapomínají a využívají je pouze k tomu, aby si k nim své kolo zamkli obyčejným lankovým zámkem.

A to je škoda. Stojany totiž byly zakoupeny kvůli alarmujícímu stavu krádeží kol v Prostějově.

„V roce 2001 bylo na území Prostějova odcizeno 312 jízdních kol. V roce 2005 se počet odcizených jízdních povedlo snížit na 173," informuje web města a dokazuje tím, že stojany k prevenci krádeží výrazně pomohly.

Rok 2016 vypadá z pohledu krádeží kol optimisticky.

„Přímo ve městě Prostějov evidujeme od začátku roku 95 odcizených jízdních kol," informoval mluvčí prostějovské policie Karel Kořínek.

I když se zdá toto číslo relativně malé, může se díky stojanům ještě snížit.

„Bezpečnostní stojan je určitě dobrá věc, a to z toho důvodu, že jsme ještě nezaznamenali krádež kola, které by bylo v tomto stojanu uzamčeno správně, to je takzvanou půlfabkou. To by musel někdo přijít se speciální pilou a tu podkovu rozbrousit, což dělá samozřejmě hluk, čímž by na sebe upozornil," řekla mluvčí městské policie v Prostějově Jana Adámková.

„Půlfabka stojí 75 kč a dá se koupit na informacích vedle radnice. Stojany jsou asi na pedasáti místech, například u nádraží, pošt nebo sportovišť. Zkrátka tam, kde je velký pohyb lidí," dodala Adámková.

Používají normální "lanka"

I přes malou pořizovací cenu a stoprocentní bezpečnost ale Prostějované tyto stojany nevyužívají.

„Chodím vždycky na hokej a vidím, že v bezpečnostních stojanech jsou kola zamčena normálními lankovými zámky. Takže na mě, který má paradoxně jako jediný zakoupen zámek od města, nezbude místo. Musím si to pak zamknout normálním zámkem a celkem trnu, jestli tam po hokeji mé kolo bude," popisoval své zkušenosti Petr Kalandřík.

Před tím, než by si ale chtěl někdo tento zámek objednat, musí si nejdříve zkusit, jestli se mu rám kola do stojanu vleze.

„Nově vyrobená kola mají trochu tlustší rámy, takže se do podkovy u stojanu nevleze. Je lepší si to tedy nejdříve zkusit, jestli kolo do stojanu pasuje," radí Jana Adámková.