„Projekt má stavební povolení a zemní práce na ploše bývalých usazovacích nádrží kojetínského cukrovaru začaly asi před šesti týdny. Stavba samotná by měla být hotová do roka, další čas zaberou technologie. Projekt za tři miliardy korun by měl být kompletně hotový do konce roku 2022,“ řekl starosta Kojetína Leoš Ptáček.

Podle něj je velkou výhodou průmyslového parku, který vzniká revitalizací zakonzervované plochy bývalých usazovacích nádrží kojetínského cukrovaru, blízkost dálnice.

„Pro naše město je to obrovská příležitost a troufám si tvrdit, že kdyby měl Přerov dokončenou dálnici, míří tato investice tam. Kojetín se už teď stal jiným městem a zájem o bydlení u nás vzrostl. Došlo k výraznému nárůstu cen bytů,“ konstatoval kojetínský starosta.

Bývalý hotel Strojař v Přerově
V "Resortu Strojař" nabízí byty, které jim nepatří. Jen průzkum, říká firma

Mimo rezidence, u D1

Skupina Accolade ve spolupráci s developerskou firmou Panattoni připravují v Kojetíně logistické centrum, odpovídající nejmodernějším světovým trendům internetového maloobchodu a cílí na budoucí nájemce z České republiky i ze zahraničí.

Na místě starých nádrží u Kojetína má vzniknout robotické centrum pro on-line nakupování.

„Areál bude připraven tak, aby splnil potřeby jakéhokoliv významného hráče v sektoru e-commerce. Jsem přesvědčen, že i díky tomuto projektu bude z Kojetína a okolí zase o něco lepší místo pro život. Lidé najdou dobře placenou práci kousek od domova a v návaznosti na tento projekt mohou vznikat i další podnikatelské příležitosti. Pokud se k tomu přidá i možnost revitalizace chátrajícího brownfieldu bez nutnosti zabrání zemědělské půdy, je to skvělá kombinace,“ doplnil Milan Kratina ze společnost Accolade.

Vizualizace dálnice D1 Říkovice - Přerov. Záběr z videoprezentace ŘSD
Další odsun: D1 z Říkovic do Přerova se letos stavět nezačne

Dnešní doba zrychlila přechod k digitálnímu maloobchodu.

„Bude se jednat o první vícepatrovou logistickou budovu v naší republice s předpokladem robotizace. Budova o půdorysné ploše 52 tisíc metrů čtverečních bude mít ideální polohu díky přímému napojení na dálnici D1 a umístění mimo rezidenční zástavbu, kdy je prostor od města oddělen lihovarem, nádražím a solární elektrárnou. Projekt díky svému umístění může profitovat i z nedalekého železničního koridoru,“ upřesnil Pavel Sovička, generální ředitel společnosti Panattoni pro Českou republiku a Slovensko.

Zaměstnanci mohou podle něj využít spojení vlakem jak ze směru Brno-Olomouc, tak ze směru Kroměříž-Uherské Hradiště.

„Celý areál bude vystavěn v souladu s principy ekologické moderní výstavby tak, aby provoz minimalizoval dopady na životní prostředí,“ řekl.

Areál přerovského letiště v Bochoři. Ilustrační foto
Průmyslová zóna v Bochoři je u ledu. "Vláda poslala Přerov pod kytky"

Jen začátek

Díky revitalizaci brownfieldu investor vyčistí a obnoví zchátralý prostor a přivede novou ekonomickou sílu.

Průmyslový park v areálu bývalého cukrovaru se rozkládá na ploše zhruba třiceti hektarů a o dalším využití se jedná.

„Logistické centrum je jen začátek, jednáme i s dalšími možnými investory - tato věc je zatím ve fázi projekční přípravy,“ uzavřel starosta Kojetína Leoš Ptáček.