„Velmi to potěší, ale primátorem být nemůžu a ani bych jím být nechtěl. Na starostování bych si ještě troufl, ale Prostějov je už příliš velký," říká Jan Navrátil.

Ten se domnívá, že za vítězstvím v anketě může to, že je známý.

„V Prostějově bydlím, podnikám, jezdím na kole, jsem ve skautu a s lidmi se denně setkávám. Možná také lidé vidí potřebu změny, ale nemělo by se nic idealizovat. Bez podpory by k žádné nedošlo," míní.

S odstupem dvaceti procent skončil za novým prostějovským zastupitelem naopak zkušený politik a náměstek primátora Jiří Pospíšil. Tentokrát nekandidoval za ODS, ale hnutí Pévéčko, které do voleb vedl společně s Ivanou Hemerkovou.

„Je to pro mě příjemné drobné vítězství. Lidé podle mě v anketě ocenili ty, kteří pro město něco dělají. To je i případ pana Navrátila," říká Jiří Pospíšil a dodává, že ať se stane primátorem kdokoli, mělo by jít o člověka pracovitého, zkušeného a s diplomatickými schopnostmi.

Miroslav Pišťák komentuje své třetí místo

Bronzovou příčkou se musel spokojit primátor a jednička z kandidátky sociálních demokratů Miroslav Pišťák.

„Pokud se pro mě vyjádřila větší skupina lidí, tak jsem za to samozřejmě vděčný. Co se týká možnosti pana Navrátila na primátorském postu, to myslím nepotřebuje moc komentovat. Sám prohlásil, že o post primátora nemá zájem," říká dosavadní primátor a nepřímo se také vyjadřuje k nízké volební účasti ve volbách.

„Je třeba si uvědomit, že se o vládnoucích stranách i primátorovi rozhoduje během voleb. Ne na internetu. Příznivci pana inženýra Navrátila měli přijít k volbám," podotýká Miroslav Pišťák.

Pětici nejpopulárnějších kandidátů na primátora uzavřeli Ivana Hemerková z Pévéčka a Aleš Matyáše z TOP 09. Zatímco náměstkyně primátora podporuje na pozici prvního muže města Miroslava Pišťáka, Aleš Matyášek favorita nemá.

„Nicméně abych pravdu řekl, tak mě popularita pana Navrátila v anketě moc nepřekvapuje. Je hodně známý, navíc ve volbách dostalo jeho hnutí hodně hlasů," říká lídr prostějovské TOP 09 a vypočítává vlastnosti, které by neměly budoucímu primátorovi chybět.

„Měl by umět řídit město v klidu, být analytikem schopným odhadu a stejně tak by měl spolupracovat s odborníky. Důležité bude, aby to byl někdo, kdo lidi stmelí a ne rozdělí," uzavírá.

A jak by volili některé prostějovské osobnosti?

Například taneční mistryně Šárka Milerová by si jako primátora dokázala představit Václava Koláře z TOP 09.

„Je to člověk znalý a má přehled. Také je tolerantní. Myslím si, že by se do této funkce hodil. I proto, že umí vyslechnout všechny strany a sám se chová nestranně," tvrdí o svém favoritovi.

Naopak fotograf Bohuslav Pacholík vyjádřil veřejně podporu Změně pro Prostějov na jejich webových stránkách a jako primátora by rád viděl Jana Navrátila.

„Je to poctivý kluk, kterému nejde o osobní prospěch, ale věci jako takové," myslí si.

Stejně tak florbalový trenér Jan Novák by zvolil zástupce Změny.

„Jsem pro Františka Frömmla. Dobře ho znám a nepokračoval by v současném stylu vedení města, se kterým nesouhlasím," míní trenér.

Hlasování ukončeno. Níže jsou výsledky.