Noční projížďky v kočáře připravil pro návštěvníky zámku v Náměšti na Hané sběratel historických kočárů Václav Obr z Mostkovic. Koňskému spřežení a turistům budou dnes na cestu svítit pouze kočárové lucerny.

„Noční projížďky lidem připomenou, jakým způsobem se dříve cestovalo a jakou funkci měly lucerny,“ poukázal Václav Obr na dobu, kdy cesty v lidských sídlech nelemovaly sloupy veřejného osvětlení.

První kočár tažený párem hnědáků Jana Pokorného z Bouzova, dlouholetého partnera Václava Obra, vyjede po cestách zámeckého parku už v 18 hodin, poslední za úplné tmy před desátou.

V neděli dopoledne vyrazí z Náměště na Hané naproti účastníkům jízdy veteránů Z lázní do lázní velký cestovní uzavřený landaur. „Majitelé historických vozidel pojedou už třetí ročník rallye pravidelnosti, poprvé ale budou zastavovat v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem. Tam návštěvníci budou moci porovnat přechod z doby, kdy se jezdilo kočárem a kdy začala jezdit první auta,“ poznamenal Obr, který se v neděli odpoledne se dvěma koňskými silami přemístí zpět do náměšťského zámku, kde je expozice části sbírky jeho kočárů.

„Do renovace historických kočárů jsem se pustil před deseti lety. Dobře jsem při tom zužitkoval původní povolání. Jako vyučený instalatér jsem zvyklý pracovat se železem,“ dodal restaurátor a sběratel v jedné osobě, v jehož kolekci je několik desítek kočárů od lehkých dvoukolek přes honosné vozy až po sáně. Chloubou Václava Obra je ovšem unikátní smuteční kočár vyrobený v devatenáctém století.