Některá obchodní centra jdou v servisu zákazníkům ještě dál. Svůj prostor mezi auty mají i matky s kočárky. „U našich prodejen máme pro zákazníky k dispozici veškerá parkovací místa o širších rozměrech, to je 5,20 krát 2,70 metru. To je výrazně více než je standardní velikost parkovacího místa, která je čtyři a půl krát dva a půl metru,“ uvedl mediální zástupce společnosti Spar Jan Vávra.

Rodiče tak mají dostatečný prostor pro manipulaci s kočárky. Parkoviště u velkých nákupních center jsou navíc dostatečně velká, takže je zákazníci ani plně neobsadí. „Parkovací místa pro maminky s dětmi máme k dispozici u všech větších obchodů Tesco s prodejní plochou tři tisíce metrů čtverečních a více. Tvoří dvě až tři procenta z celkové plochy parkovacích míst,“ sdělila tisková mluvčí společnosti Tesco Jana Matoušková.

Dodala, že parkovací místa pro rodiče bývají umístěna poblíž vchodu do hypermarketu a jsou prostornější. „Tato služba je běžně dostupná také v našich obchodech Tesco ve Velké Británii,“ připomněla Matoušková.

Zatímco jedni rodiče berou své potomky s sebou za všech okolností, druzí si raději zařídí hlídání. „Když chci udělat velký nákup autem, nechám dítě manželovi nebo babičce. Nebudu ho přece nudit projížděním kolem regálů. Stejně tak to dělám, i když jdu něco vyřídit po úřadech,“ prohlásila maminka Martina Smékalová z Prostějova.

Úřady všeho typu a banky většinou svá vlastní parkoviště nemají. Návštěvníci proto využívají odstavných ploch v ulicích nebo blízkých parkovišť. V okolí prostějovské radnice jsou hned tři. Ve Školní a Palackého ulici a v židovských uličkách starého města.

„Centrum je pěší zónou. K radnici je vjezd autem povolen jen svatbám, zásobování anebo na povolení. Městské policii musíme hlásit i významné návštěvy na úřadě, jinak by mohly na svém voze najít botičku,“ poznamenala tisková mluvčí radnice Jana Gáborová.