„Jako každý rok se i letos připojíme k celosvětové akci na podporu fair trade," řekla knihovnice Jitka Kadlecová.

Účastníci pikniku se mohou těšit na „férovou" kávu, kakao, čaj a samozřejmě také čtivo.

Knihovna myslela i na seniory, pro které přichystala znalostně-dovednostní soutěže u prostějovské hvězdárny. Zábavné úkoly pro ně kromě knihovny připravili také policisté, hasiči, studenti zdravotnické školy a ochránci přírody. Soutěže se mohou účastnit jednotlivci nebo tříčlenná družstva, kteří dostanou občerstvení a vítězové zajímavé ceny.

Pro ty, kteří rádi cestují a nemají dost peněz, bude mít možná řešení Kateřina Opatrná z Informačního centra pro mládež, která zájemcům poradí, jak cestovat po světě a příliš při tom neutratit.

Cestovat však můžete i se zkušeným jachtařem Tomášem Kůdelou, se kterým se dobrodruzi mohou vydat na putování po evropských mořích a Atlantském oceánu. Lidé spolu s ním navštíví také Kapverdy, vystoupají na činné sopky nebo se potkají s delfíny.

A další cestovatelský tip zavede zájemce do Japonska. Obyvatelé země vycházejícího slunce jsou známí hlavně tím, že běžné činnosti dokáží přetvořit v umění. V jejich zahradách je patrná obdivuhodná trpělivost, propracovanost a smysl pro detail. Své zážitky z cest po Japonsku a tamějších zahradách přiblíží pěstitel bonsají Jaroslav Servus.

Svět elfů, trpaslíků, vlkodlaků, ale taky vesmírných korábů a neznámých planet v knihovně představí Jiří Walker Procházka.

„Pochází z Kutné Hory a bývá často označován za jeden z pilířů české sci-fi a fantasy. V současné době podniká a společně s Radkem Volfem vlastní audiovydavatelství, které je zaměřené na špičková česká i slovenská díla v žánrech sci-fi, fantasy, hororu a detektivek. Na jeho přednášku Průlet světem sci-fi a fantasy se milovníci této literatury mohou těšit 18. května od 17 hodin," řekla Jitka Kadlecová.

A nebudou chybět ani pravidelné akce, jako je poradna pro spotřebitele a nebo tvořivá knihovna, kdy si šikovné ruce vyzkoušejí ubrouskovou techniku. 

Autorka: Marcela Žůrková

Program knihovny

5.5., 19.5., 15 – 17 hod., Poradna SOS

11.5., 17 hod., Expediční jachting

14.5., 10 – 12 hod., Férová snídaně

16.5., 17 hod., Jak levně cestovat

18.5., 17 hod., Průlet světem sci-fi a fantasy

24.5., 9.30 hod., Aktivní senior

25.5., 17 hod., Cesty po japonských zahradách

26.5., 15 – 17 hod., Dětský den s knihovnou

31.5., 9 hod., Tvořivá knihovna