„Cena knihovníků mi udělala velkou radost. K jejímu udělení dochází jen na valné hromadě SKIP a ta se koná jednou za tři roky,“ reagoval Miloš Kvapil. Šedesátiletý muž si pro prémii jel do Olomouce spolu s dalšími pěti kolegy z různých koutů Česka.

V celé republice je okolo šesti a půl tisíce knihoven a v každé z nich pracuje několik knihovníků. Pětice vybraných tedy patří k tomu nejlepšímu, čím se bibliotéky mohou pochlubit.

„Už dávno nejsme zařízení, které se věnuje pouze půjčování knih. Naše činnost je mnohem širší. Pravidelně třeba pořádáme semináře pro knihovníky, kteří pracují s handicapovanými čtenáři, organizujeme kurzy práce na počítačích, autorská čtení a podobně,“ poznamenal Kvapil.
Prostějovská knihovna také vydává ročenku s názvem Štafeta a v rámci takzvané Prostějovské knižnice i tituly místních autorů nebo lidí tvořících v regionu.

O svém budoucím povolání měl nynější šéf knihovny jasno už v útlém věku. „Když mi bylo deset let, rozhodl jsem se, že budu knihovníkem. A vyšlo to,“ prohlásil Miloš Kvapil.

Než k tomu ale došlo, prokousal se jako dítě horami knih různých žánrů. Knížky a informace ho prý přitom provázely neustále a v každém ze zaměstnání, která v životě vystřídal.

„Svou práci mám rád. Jinak bych ji nedělal,“ uzavřel Kvapil s tím, že muž – knihovník má výhodu v tom, že je ustavičně obklopen nejen knihami, ale i ženami.

Převažují totiž čtenářky a také mezi regály pracují častěji příslušnice něžného pohlaví