Povyprávět o své dospělácké tvorbě přijede do Prostějova spisovatelka Petra Braunová, která je známá hlavně tvorbou pro děti.

„První knížku Rošťák Oliver napsala v roce 2003 pro svého syna, tehdy prvňáčka, kterého se tímto způsobem snažila přitáhnout ke čtení. Rukopis se zalíbil nakladatelství Albatros, kde se jej rozhodli vydat," popsala knihovnice Jitka Kadlecová s tím, že od té doby má na svém kontě dvacítku knih pro děti i dospívající.

V posledních letech se začala prosazovat i v oblasti literatury pro dospělé, z jejího pera vzešly i biografické knihy o Kamile Moučkové či Nině Divíškové.

Petra Polsen představí svou knihu

V dubnu zavítá do knihovny ještě jedna spisovatelka, kterou je prostějovská rodačka Petra Polsen. Ta přijde představit svojí prvotinu Deník kočičího intelektuála, v níž kocour s jemně ironickým a zároveň laskavým humor popisuje svoje zkušenosti a zážitky se „svými lidmi".

„Je to mapa života přemýšlivého a inteligentního kocoura, který se mezi kočkami považuje za trošku výjimečného, a jeho lidí. Je to průřez životy několika rodin, a to v průběhu jednoho roku. Nejsou to jen deníkové zápisky, ale kniha je protkána dějovou linkou. Kočičí intelektuál ze začátku pozoruje svou rodinu s určitým odstupem a to, co se děje, komentuje s lehkou ironií. Nicméně v průběhu knihy se stane hlavním aktérem. V jeho životě dojde k dramatickému zvratu, díky kterému si bude muset zvyknout na nové lidi. Půjde mu i o život, ale pochopí, že je dobré věřit ve šťastné konce," nastínila Petra Polsen, která svou knihu pokřtí 9. dubna.

Beseda s geografem Pavlem Svobodou

Poodhalit roušku arabského světa budou moct všichni, kteří si nenechají ujít besedu s geografem a cestovatelem Pavlem Svobodou. Ten v povídání zavede do Ománu, který patří mezi málo známé kouty světa.

„Tato země představuje vyspělou část Arabského poloostrova, která doposud nebyla turisty objevena. Jeho vyprávění zavede jak na nejvyšší hory, tak i do oáz a údolí," láká Jitka Kadlecová s tím, že přednášku doprovodí i výstava fotografií, která potrvá v Galerii Na Půdě do konce května.

Dny umění nevidomých na Moravě

Knihovníci mysleli i na zrakově postižené, pro které připravili Dny umění nevidomých na Moravě.

„Amatérští umělci si k této příležitosti připravili hudebně dramatické pásmo. Součásti jejich vystoupení bude i prodejní výstava různých výrobků," doplnila knihovnice.

První čtvrtek v měsíci bude patřit odborníků na spotřebitelské problémy, poslední úterý v měsíci šikovným rukám, které vyrobí koberečky ze zbytků látek.

Slet čarodějnic

Ani v dubnu knihovna nezapomněla na nejmenší čtenáře. Kromě toho, že jim přijde přečíst pohádky prostějovská spisovatelka Marcella Dostálová, se odpoledne před Filipojakubskou nocí slétnou do knihovny čarodějnice a čarodějové. Jejich rej plný her a soutěží vyvrcholí přehlídkou a vyhodnocením nejlepších masek.

Program knihovny na duben

2. 4., 15 – 17 hodin – Poradna SOS

9. 4., 13.30 – 14.30 hodin – Pohádky s Marcellou Dostálovou

9. 4., 17 hodin – Křest knihy Petry Polsen

14. 4., 10 hodin – Senior klub

16. 4., 17 hodin – Setkání s Petrou Braunovou

22. 4., 17 hodin – Omán – země sultánova

28. 4., 9 hodin – Tvořivá knihovna

29. 4., 14.30 hodin – Dny umění nevidomých na Moravě

30. 4., 15 – 17 hodin – Slet čarodějnic a čarodějů