Cesta do knihovny však není v těchto dnech jednoduchá.

„Návštěvníkům znesnadňuje přístup do knihovny rekonstrukce křižovatky na Vápenici a Kostelecké ulici a také oprava plotu prostějovského zámku," řekla Jitka Kadlecová z prostějovské knihovny, která se v srpnu zaměřila především na malé i velké děti.

„Mnoho lidí je na dovolené a my jsme je nechtěli ošidit o zajímavé přednášky, proto jsme se je rozhodli přes prázdniny omezit. Veškeré letní dění jsme tedy soustředili na děti a mládež, kdy jsme pro ně připravili akce v rámci Prostějovského léta," nastínila knihovnice.

Šikulové a křížovkáři

Každou středu si dávají v knihovně sraz šikulové.

„Rodiče si mohou s dětmi přijít vyrobit dárečky z papíru a přírodnin. Den šikulů probíhá v knihovně pro děti od dvanácti do půl druhé," upřesnila Jitka Kadlecová. Ve čtvrtek čeká na děti dopoledne čtení pohádek, poté mají šanci získat v knihovně oběd. V pravé poledne se totiž koná Pizza kvíz a ti, kterým jde luštění křížovek a kvízů, si mají šanci odnést něco dobrého k snědku.

Na své si přijdou i dospělí milovníci křížovek.

„Luštění s knihovnou probíhá po celý měsíc. Soutěžní křížovky si mohou lidé vyzvednout nejen v knihovně, ale narazit na ně mohou i v některých prostějovských restauracích. Vyplněnou křížovku pak stačí do konce prázdnin odevzdat v knihovně," přiblížila Jitka Kadlecová s tím, že pět výherců si odnese odměnu v podobě knihy.

Pro děti do patnácti let si knihovníci připravili soutěžní kvíz, který prověří jejich znalosti postav z Večerníčku. Ten totiž letos slaví padesáté narozeniny. Kvíz mohou děti vyplnit přímo v bibliotéce, anebo online na webových stránkách knihovny.

„Prověřit svoje znalosti mohou i dospělí, ale odměna čeká jen na děti," upozornila knihovnice. A ti, kteří by si chtěli od soutěžení odpočinout, mohou zajít do podkroví knihovny pro dospělé, kde je do konce prázdnin k vidění výstava grafiky Design kolem nás z dílny studentů Střední školy designu a módy.