Co bude dál? ptají se často jejich představitelé. Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy totiž pozastavilo vyplácení části dotačních peněz, na další zatím oddíly marně čekají.

Pro některé z těch v okrese se může jednat o velkou ránu.

„Do konce března měla být vyplacená půlka dotací, je konec května a nemáme je,“ uvedl třeba předseda 1. SK Prostějov František Jura.

Ten připouští, že budoucnost vidí s obavami.

„Pevně věřím, že se nás to nedotkne. Problémem to totiž může být pro mládež, která dostává obecně nejvíce peněz z dotací. Ohrožené jsou regionální fotbalové akademie i mužské týmy v nejnižších výkonnostních ligách, které jsou na penězích závislé,“ uvedl dále František Jura, který je zároveň náměstkem hejtmana pro oblast sportu.

O možných problémech klubů ví také Milan Elfmark, předseda výkonného výboru okresního svazu.

„Je to nešťastné. Doufám, že se potvrdí slova paní ministryně a problémy či stopnutí dotací se peněz, které jdou přímo do klubů, nedotknou. Vládne bohužel nejistota, nevím, jak se vše bude odvíjet,“ uvedl Elfmark. Naznačil zároveň, že pro některé kluby je pozdržení nebo zastavení dotací problémem.

Odnesou to malé oddíly?

Jedním z nich je i SK Protivanov. „Samotný chod klubu to neovlivní. Ale máme ještě jiný projekt: výstavbu multifunkčního hřiště,“ uvedl předseda klubu Libor Bílek. A pokračoval.

„Tyto peníze měly přijít přímo z ministerstva. Za ně, devět milionů korun, jsme chtěli vybudovat nové hřiště s umělým trávníkem, běžecký ovál a hřiště pro volejbal. Do projektu už šlo více než sto tisíc, všichni s tím počítají. A teď nevíme, co bude,“ říká Bílek s tím, že probíhá už i výběrové řízení na dodavatele.


Zároveň také neskrývá zlost. Podle něj budou nakonec bité kluby, které se ničeho nedopustily.

„Nechceme aby vše vyšlo vniveč. Nakonec to můžou odnést malé kluby, přitom jsme o tyto peníze žádali sedm let,“ vysvětlil Bílek.

Podobné rozhořčení pak dává najevo také František Jura.

„Nechápu to, kontroly dotací probíhaly a probíhají pořád. Nerozumím tedy tomu, proč by měly řešit a prověřovat všechny dotace. Nyní se navíc řeší tato kauza, ne její důsledky. Ty přitom můžou být vážné,“ upozorňuje náměstek hejtmana a fotbalový funkcionář v jedné osobě.