Pracovníci prostějovské pobočky Fondu ohrožených dětí se v Prostějově snaží už několik let vybudovat zařízení zvané Klokánek. Díky němu by děti z regionu nemusely končit v dětských domovech, ale vyrůstaly by v rodinném prostředí. Usnadnila by se tím i jejich cesta zpátky do péče vlastních rodičů.

Fondu ohrožených dětí ale chybí budova. O pomoc požádal také prostějovskou radnici, ale ta zatím nenašla pro účely Klokánku vhodné prostory.

Odloučení je zbytečné

Centrum Klokánek funguje na mnoha místech v republice na principu rodinné péče. V jednom bytě žijí dvě až čtyři děti, o něž se střídavě starají dvě pracovnice.

Vodí děti do školy, na kroužky, píší s nimi úkoly, hrají si s nimi, zkrátka všechno funguje jako v normální rodině. Pokud by se podobné zařízení podařilo vytvořit i v Prostějově, předešlo by se mnohdy drastickému odloučení rodičů a dětí, ale také sourozenců, kteří nyní putují do dětských domovů a do kojeneckých ústavů v blízkém i vzdálenějším okolí.

Plné Klokánky odmítly dvacet dětí

„V několika posledních týdnech jsme hledali umístění v našich nejbližších Klokáncích a pak také po celé České republice pro dvacet dětí z Prostějovska.

Bohužel všechna tato zařízení byla obsazená a tak museli rodiče, většinou v těžké životní situaci, dát své děti do domovů a kojeneckých ústavů,“ konstatovala Regina Šverdíková z prostějovského Fondu ohrožených dětí.

„V posledním případě skončilo jedno z dětí v nejbližším kojeneckém ústavu v Olomouci a jeho další čtyři sourozenci v dětském domově v Prostějově,“ popsala situaci Šverdíková.

Klienty fondu jsou většinou týrané matky nebo rodiny, které přišly o střechu nad hlavou a o své děti se nemohou dočasně starat.

„Přesně tyto problémy by vyřešil právě Klokánek. Sourozenci by zůstali pohromadě, vychovávaly by je naše pracovnice a hlavně by byli v Prostějově, v blízkosti svých rodičů. Ti by je mohli kdykoliv navštěvovat a brát si je na víkendy. Co je ale nejdůležitější, rodiče by si ve chvíli, kdy vyřeší svou situaci, mohli vzít své děti okamžitě zpět, což z dětského domova není možné. Tam jsou děti umísťovány na základě rozsudku a trvá i několik měsíců, než se ke svým rodičům vrátí,“ vysvětlila Šverdíková.

Prostějovský místostarosta Alois Mačák potvrdil, že město zatím nenašlo prostory, které by byly pro vybudování Klokánku vhodné. „Rada tuto problematiku vzala na vědomí a snaží se najít vhodný objekt. Mohu slíbit, že o tom budeme nadále jednat,“ řekl Mačák.

Pokud by radnice pro Klokánka nenalezla v dohledné době zázemí, budou se pracovnice prostějovského Fondu ohrožených dětí snažit od města získat alespoň pozemek. „Podobné zařízení v Prostějově citelně chybí. Jsme schopni celý projekt financovat, jediné co potřebujeme, jsou vhodné prostory.

Nejlépe objekt, který by se dal rozdělit na několik bytů, popřípadě samostatné byty. Pokud to nevyjde, požádáme o parcelu a budeme se snažit postavit si vlastní budovu,“ řekla Šverdíková.