„Psát jsem začala už v sedmi, nebo osmi letech. Neustále jsem si zakládala nové deníčky, do nichž jsem psala své příběhy, které nedávaly absolutně žádný smysl. Když se teď zpětně podívám na všechny příběhy, které jsem psala, říkám si, že každý musel jednou začínat," usmála se nad svými začátky mladá nadějná spisovatelka Lenka Haliřová.

Postupem času vystřídala hned několik literárních odvětví.

„Začínala jsem u krátkých příběhů na papírech, poté jsem přešla na básničky a pak se vrátila zpět ke psaní příběhů. V roce 2013 jsem objevila webovou stránku Wattpad, určenou na psaní a čtení příběhů, básní, prostě všeho. Začala jsem tam tedy přidávat fan fikce na můj oblíbený seriál. Postupem času mi začali přibývat čtenáři a já nepřestávala psát," popsala své začátky Lenka Haliřová.

Výhodu těžkých začátků naopak vyzdvihuje Lenčina třídní učitelka.

„Každý začátek je kouzelný už v tom okamžiku, kdy se něco učíme, o něco se snažíme. A když se to povede, máme nepopsatelnou radost. A přesně takovou radost mám z první knížky naší žákyně Lenky Haliřové," uvedla třídní učitelka mladé spisovatelky Martina Švédová.

O čem knížka je?

Kniha pojednává o mladých lidech, kteří vlivem nečekaného sledu událostí musí změnit celý svůj dosavadní život. Jak si poradí v konfrontaci s novými situacemi a těžkými ranami osudu mladá hrdinka knihy Síla osudu a její neočekávaný spolubydlící, to autorka prozradí až v knize. Ale čtenáři už teď tuší, kým se Lenka Haliřová nechala inspirovat ve výběru hlavních postav.

„Jednoho dne jsem dostala nápad, že bych mohla napsat fan fikci, ve které bych obsadila svého oblíbeného youtubera Petera, neboli Exploiteda. A tak jsem začala psát. Po týdnu si můj příběh přečetlo více než čtyři tisíce lidí. Po měsíci jsem měla příběh hotový a prvních pár částí jsem odeslala do nakladatelství, ze kterého se mi hned na druhý den ozvali," vysvětluje první kroky v psaní knihy Lenka Haliřová.

Překvapená maminka

Ačkoliv pozitivní vztah k literatuře má mladá spisovatelka v rodině, nikdo v okolí ani netušil, že by to mohla dotáhnout tak daleko.

„Opravdu jsme to nečekali, velmi nás Lenka překvapila a o to větší z toho máme radost," řekla maminka Lenky Bronislava Ševčíková a dodává, že povídky a pohádky psala mladá literátka už od první třídy.

„Lenka začala psát prakticky hned, jak se naučila používat abecedu. Po prvním stupni to trochu utichlo, ale brzy se k psaní opět vrátila. Všichni jsme moc rádi a celé okolí, nejen rodina, ji nadšeně podporuje. Jsem moc pyšná, že knihu napsala, ale také, že si vše kolem toho zařídila. Napsala do vydavatelství, domluvila tisk i návrh obálky," dodala hrdá maminka Lenky Bronislava Ševčíková.

Čtenáři si mohou knížku vypůjčit v plumlovské knihovně, nebo si ji zakoupit přímo v nakladatelství Šuplík.