„Lokalita se jmenuje hliník, protože se tady v těch místech těžila v minulosti hlína na výrobu nepálených cihel,“ vysvětlil původ názvu starosta Vrchoslavic Dušan Svozílek.

„Nová výsadba je součástí budování systému ekologické stability podle schválené komplexní pozemkové úpravy a získali jsme na ni dotaci od Ministerstva životního prostředí ve výši dvě stě padesát tisíc korun,“ dodal Svozílek.

Na místě, které bylo až do loňského roku zemědělsky obhospodařováváno, Vrchoslavští zasadili lípy, habry, javory, duby, buky, jeřáby a keřové patro tvoří dřín, kaliny, ptačí zob, brslen, svída, řešeták, hloh a zimolez.

„Bydlím přes padesát kilometrů daleko, ale jako rodák z Vrchoslavic jsem pořád členem místního mysliveckého sdružení,“ sdělil Deníku osmašedesátiletý Teodor Kroupa. „Jezdím sem krmit zvěř, tak proč bych nepřijel i pomoct s výsadbou stromků,“ dodal dlouholetý myslivec.

V poledne brigádníci dostali zasloužený oběd. Mladší pracanti si pochutnali na párku s kečupem, starší dali přednost klobásám.

„Nejmladší pomocníci, kteří sbírají obaly od sazenic, mají jen dva a půl roku. Nejstaršímu bude příští rok osmdesát,“ statisticky zhodnotil věkové složení brigádníků zastupitel Tomáš Zmeškal.

„Věkový průměr je osmadvacet let, což je krásné. Oni i ti nejmenší totiž svůj díl práce bez pochyb odvedli,“ dodal Zmeškal se spokojeným úsměvem. 

Autor textu: Adéla Palíšková

Autor fotek v galerii: obec Vrchoslavice