Lidí nakažených lymskou boreliózou je v regionu už osm. Je to podobný počet jako vloni

V prostějovském regionu je letos zvýšený počet klíšťat. Ta přenášejí dvě vážné choroby, klíšťovou encefalitidu a lymskou boreliózu.

Prostějovští hygienici zatím nezaznamenali jediný případ nakažení klíšťovou encefalitidou. Lidí nakažených lymskou boreliózou je v regionu celkem osm.
„Lymskou boreliózou byl letos nakažen zhruba stejný počet lidí jako v loňském roce, tedy osm. Letos naštěstí nemáme žádný případ nakažení encefalitidou. Naopak loni jich bylo v tomto období celkem šest,“ řekla doktorka Eva Kučerová z pracoviště krajské hygienické stanice v Prostějově. Velmi důležité je podle ní nepodceňovat nebezpečí, která klíšťata znamenají. Turisté a lidé, kteří chodí do přírody, by měli dávat pozor, nosit vysokou obuv a nastříkat se repelenty. Obzvláště opatrní mají být podle lékařů ti, kteří nebyli očkováni.

„Lidé by si do přírody měli pokud možno obléci dlouhé kalhoty a vysoké boty, neměli by zapomínat ani na repelenty. Opatrní by měli být také při vytahování klíšťat zvířecím miláčkům,“ upozornila Kučerová. Nakažení klíštětem může znamenat značné zdravotní problémy.

„Nakažené klíště jsem chytla vloni, když jsme byli s manželem a dětmi na chalupě ve Stražisku. Místo, kde bylo přichycené, mi nejdřív zarudlo a trochu napuchlo. Myslela jsem si, že je to normální a tak jsem klíště vytáhla.

Zarudnutí během pár dní zmizelo. Asi za dva týdny jsem dostala horečky a byla jsem velice unavená. Lékaři mi potom zjistili, že mám boreliózu. Bohužel se mi do toho přidaly další zdravotní problémy a musela jsem jít do invalidního důchodu. Ještě dnes mi není moc dobře,“ svěřila se Martina Přibylová z Prostějova.

Odborníci varují, že právě v současné době opět začíná další z příznivých období pro výskyt klíšťat, která mají ráda vlhko a teplo. Zvlášť velký pozor by si měli dát v lesích zejména houbaři.