VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klíšťata útočí! Počty nakažených lidí rostou

Prostějovsko – Klíšťata letos komplikují lidem život víc než v předchozích letech. Na Prostějovsku odhalili lékaři do konce června tři případy klíšťové encefalitidy.

13.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Shutterstock

Vypadá to jako zanedbatelný počet, ovšem vloni a předloni byli takto nakaženi dva lidé během jednoho roku, nyní je tak nárůst padesáti procentní a hlavní sezóna klíšťat teprve začíná.

„Všichni pacienti s encefalitidou byli hospitalizováni.

Naštěstí ani v jednom případě nešlo o nějak dramatický průběh, kdy by pacienti byli vážně ohroženi. Jejich hospitalizace souvisí s tím, že jde o infekční onemocnění,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Olomouci Růžena Haliřová.

Hrozí i lymská borrelióza

Neobvyklý počet nemocných potvrzují i čísla, která se týkají lymeské borreliózy. Zatímco do konce června předloňského a loňského roku zaznamenali lékaři na Prostějovsku šest respektive dvanáct nakažených, do začátku letošních prázdnin evidují už dvacet tři případů nákazy lymeskou borreliózou.

O pobytu lidí s borreliózou v nemocnici se rozhoduje podle stavu pacienta, takže ne všichni musí do nemocnice.

Za zvyšujícím se počtem nakažených lidí nemusí nutně stát větší množství klíšťat než v předchozích letech. Podle hygieniků je rozhodující počasí a s ním spojená aktivita lidí.

„Pokud je suché a teplé jaro, chodí lidé víc do přírody než, když je špatné počasí. Myslím si, že to je hlavní důvod letošního nárůstu případů,“ řekla Eva Kučerová z protiepidemického odboru okresní hygienické stanice v Prostějově.

Stupnice aktivity klíšťat

Vedle května a června jsou klíšťata nejaktivnější od konce srpna po konec září. Hygienici mají i stupnici, podle které vydávají upozornění na aktivitu klíšťat. Toto riziko je vyjádřeno v deseti stupních doplněných doporučeními, jak se v předpovídané situaci chovat při návštěvě míst s předpokládaným výskytem parazitů. V pondělí byl stupeň sedm, což odpovídá velkému riziku chycení klíštěte.

Rady odborníků

Odborníci důrazně upozorňují na prevenci. Tou nejúčinnější proti klíšťové encefalitidě je očkování.

„Bohužel v Olomouckém kraji nemají lidé o očkování proti encefalitidě zájem. Proočkovanost je kolem dvanácti procent, zatímco například ve východních Čechách přesahuje 35 procent. V Rakousku je to 85 procent a v některých jeho regionech se blíží sto procentům,“ uvedla Jana Vlčková z očkovacího centra Fakultní nemocnice Olomouc.

Hygienici také doporučují preventivně použít repelent, nesedat a nelehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Večer a ráno by se měli lidé prohlédnout a případně klíště odstranit.

Pokud se podaří odstranit všechna klíšťata ještě ten den kdy se přisála, je riziko infikování nákazou prakticky nulové. Klíštěti trvá poměrně dlouhou dobu než pronikne kůží, zakotví se v ráně, začne sát a předá potřebnou infekční dávku původce onemocnění.

Před vytahováním klíštěte je vhodné ranku dezinfikovat. Klíště se odstraňuje nejlépe uchopením co nejblíže kůže například pinzetou, vikláním a jemným kroucením se povytahuje z ranky.

„Točení vpravo nebo vlevo nemá na odstranění klíštěte žádný vliv, nemá žádný závit, aby se ke kůži přisálo,“ vyvrací Kučerová mýtus o směru hodinových ručiček. Na klíště bychom neměli sahat holými prsty. Pokud se parazit přetrhne, musí se ranka i se zbytkem těla klíštěte vydezinfikovat a teprve potom se můžeme dál pokoušet odstraňovat zbylé části parazita.

Kde útočí nejvíc? V okolí Ptení

Oblastí, kde je podle epidemiologického šetření největší pravděpodobnost nakažení je oblast Zábřežské vrchoviny.

„Jedná se o území kolem obcí Zdětín, Ptení, Stražisko a Běleckého Mlýnu. Je zde chalupářská a rekreační oblast, takže se tam v přírodě pohybuje větší množství lidí,“ řekla Kučerová.

Ne každé klíště musí člověka nakazit, proto Kučerová doporučuje poznamenat si den, kdy jej člověk odstranil a sledovat ranku. Pokud by místo do několika dnů zarudlo, měli by lidé jít s problémem k lékaři.

Podrobnosti o ohniscích a stupních rizika útoku infikovaného klíštěte na člověka jsou k dispozici na internetových stránkách www.khsolc.cz.

MARTIN LAŠTŮVKA

Prostějovský deník|Propagujte i svojí stránku

13.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – pondělí 22. ledna 2018

Moře trávy, tři zahradníci za mřížemi a Drahoš i Pavlásek na Slovácku: videa dne

Prostějovské volejbalistky. Ilustrační foto

Prostějov před Ligou mistryň smetl Brňanky

Týden hokeje: Ve čtvrtek děti na zimák!

Celostátní akce Týden hokeje, kterou organizuje Český svaz ledního hokeje, se vrací i do Prostějova. Po loňské úspěšné premiéře se letošní hokejový den bude konat ve čtvrtek 25. ledna od 16 hodin.

Stovky dětí na Komenské. Ledové království potěšilo i zklamalo

Další ročník prostějovského karnevalu mají za sebou stovky jeho návštěvníků. V sobotu se kolem druhé hodiny začali trousit do školní budovy v Komenského ulici. Z jednotlivců se však stal dav se vším všudy, tedy i s frontami.

Roomster uklouzl a vletěl do rodinného domu

FOTO Z MÍSTA / Až ve stěně domu skončila nedělní jízda šestapadesátiletého řidiče.

Hod vánočním stromkem a stovky maličkých běžkařů: prohlédněte si videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 20. až 21. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>