Odborníci však vysvětlují: „Právě nyní, kvůli teplému a vlhkému počasí, je šance potkat v přírodě tohoto přenašeče nebezpečných onemocnění hodně velká.“

Eva Kučerová, vedoucí protiepidemického oddělení krajské hygienické stanice v Prostějově, uvedla, že okolí plumlovské přehrady patří k místům s nejvyšším výskem klíšťat na okrese. „Spolu s okolím chatových oblastí v okolí Stražiska, Ptení a Běleckého mlýna,“ poznamenala k tomu.

Český hydrometeorologický ústav na svých webových stránkách informuje, že stupeň aktivity klíšťat se nyní blíží nejvyššímu riziku.

„Je na stupni číslo čtyři, což je velké riziko nákazy. Proto, pokud se chystáte do přírody, používejte repelenty, nesedejte a nelehejte do porostů travin a křovin a to zejména na okrajích lesů, vodních toků a remízků. Večer a ráno si prohlédněte tělo a pokud naleznete zapité klíště, ihned jej odstraňte,“ doporučují odborníci výletníkům.

Po vytáhnutí klíštěte si omyjte ruce

Opatrně vytáhnout zapité klíště lze poměrně snadno speciálními kleštěmi, které jsou k dostání v lékárnách spolu s desinfekčními prostředky na zakápnutí ranek po kusadlech.

„Pokud zbavujete těchto parazitů sebe nebo své domácí mazlíčky, vždy si pečlivKlíštěě umývejte ruce,“ doporučila Eva Kučerová.

Klíšťata přenášejí virovou encefalitidu, nebezpečný zánět mozkových blan, a bakteriální lymskou boreliozu, jež poškozuje klouby, vnitřní orgány a nervový systém. Obě onemocnění mohou v nejtěžších případech skončit až smrtí nakaženého člověka.

„Letos jsme zatím nezaznamenali žádného pacienta, jež by se nakazil některou z těchto chorob. Sezóna ale teprve začíná,“ sdělila Eva Kučerová. Poznamenala, že pět případů boreliozy, které nyní evidují, patří lidem, které klíště kouslo v loňském roce.

Očkování je nejúčinější v zimě

Pokud lidé v obraně proti těmto roztočům nechtějí spoléhat pouze na dlouhé nohavice nebo různé repelenty, mohou se nechat naočkovat.

„Očkování je účinné pouze proti encefalitidě a lze je provést v průběhu celého roku, nejúčinější je však v zimě,“ řekla Eva Kučerová s tím, že se provádí ve třech dávkách a za úplatu v řádech stokorun.